Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

LO im. M. Kopernika w Brzesku – „Szkołą Modelową”

2021-07-09 14:07
LO im. M. Kopernika w Brzesku – „Szkołą Modelową”

Ostatnich lat polska edukacja z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Pandemia zaburzyła rytm pracy szkół, przekreśliła sprawdzone, stosowane od lat formy i metody pracy, postawiła pod znakiem zapytania sens podstawy programowej, system oceniania, a nawet cele nauczania. Niemalże z dnia na dzień nauczyciele, uczniowie i rodzice musieli przestawić się – z lepszym lub gorszym skutkiem – na nauczanie zdalne, wspomagane przez technologię cyfrową.  Ten trudny czas obnażył wiele słabości polskiej szkoły w zakresie kompetencji cyfrowych, metodycznych, organizacyjnych czy infrastrukturalnych. Pozytywną stroną sytuacji jest refleksja i konkretne działania w celu zmiany na lepsze.

W ramach projektu grantowego „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny. Cyfryzacja szkół i placówek oświatowych – Grant nr 2” stworzono możliwość przeciwdziałania negatywnym zmianom spowodowanym pandemią COVID-19. W realizację zadań mających na celu przygotowanie edukacji do sprawnego działania oraz dostosowania jej do tempa rozwoju cywilizacji cyfrowej włączyło się wiele instytucji – m. in. Zarząd Województwa Małopolskiego, Urząd Marszałkowski, Kurator Oświaty, Wojewoda Małopolski, Starostwa Powiatowe, Gminy, Stowarzyszenie Miasta w Internecie, a także niedawno utworzone Małopolskie Laboratorium Innowacji Edukacji Cyfrowej HUMINE.

W wyniku postępowania konkursowego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku otrzymało jeden z 22 grantów (po jednym dla każdego małopolskiego powiatu) i zakwalifikowało się do grupy Szkół Modelowych. Projekt przewiduje ok. 90 tys. zł na zakup wysokiej jakości urządzeń cyfrowych, pomocy dydaktycznych oraz oprogramowania w celu umożliwienia transformacji cyfrowej tych szkół i wprowadzenia do nich elementów nauczania metodą STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Maths). Szkoły Modelowe zostaną objęte wszechstronnym wsparciem w latach 2021-2023., które w ramach projektu „Małopolska chmura edukacyjna-nowy model nauczania” poddziałanie 10.1.4 RPO WM przeprowadzi transformacje cyfrową szkoły.

Przewiduje się m. in.  szkolenia, konsultacje i doradztwo dla uczniów, nauczycieli, kadry zarządzającej szkół oraz rodziców, opracowanie Planu Transformacji Cyfrowej, aktywizację uczniów do dydaktyki cyfrowej, podnoszenia poziomu i upowszechnienia kompetencji metodyczno-cyfrowych, zapewnienia cyberbezpieczeństwa i higieny cyfrowej. Szkoła ma szansę unowocześnienia infrastruktury cyfrowej oraz zmian organizacyjnych wynikających z upowszechnienia nowoczesnych metod dydaktycznych i korzystania z cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych. Liceum wzbogaci się m. in. o nowoczesne laptopy, urządzenia multimedialne, klocki, roboty i inne urządzenia służące realizacji działań robotyczno – programistycznych, drukarkę 3D, urządzenia i programy edukacyjne umożliwiające prowadzenie zajęć w rzeczywistości wirtualnej, dostęp do serwisów streamingowych w wersjach premium typu Spotify, Yotube, Tidal itp.  Uczniowie będą mieli szanse „uczyć się bawiąc”.

Najważniejszą jednak zmianą będzie przekształcenie szkoły w placówkę nowoczesną pod względem stosowanych metod i form nauczania, przyjazną uczniom, rodzicom i nauczycielom. Pozostającej w ścisłym związku i dobrych relacjach ze  środowiskiem, włączającej się w działania lokalne o globalnym znaczeniu. Tradycyjne lekcje zmienią się na zajęcia interdyscyplinarne, prowadzone w różnych miejscach, stwarzające uczniom możliwość kreatywnego działania, rozwoju uzdolnień, spełniania marzeń. Zmieni się szkoła i jej otoczenie. Będą mieli w tym udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice i środowisko lokalne. Zapraszamy do współpracy!

logo.png