Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Zawodowcy inwestują w przyszłość

2021-12-02 08:26
Zawodowcy inwestują w przyszłość

loga-projektui.png

Nieustannie zmieniający się system ekonomiczny, pojawiające się nowe zawody i postęp technologiczny sprawiają, że zmienia się również zapotrzebowanie rynku pracy na konkretne umiejętności i specjalizacje. Odpowiedzią na powyższy problem jest realizowany przez Powiat Brzeski projekt pn. „Fachowcy w swojej branży”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 .  Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Brzeski uczestnicząc w poszczególnych formach wsparcia mogą pogłębiać wiedzę,  zdobywać kwalifikacje i umiejętności budując swoje doświadczenie zawodowe.

Od stycznia 2021 roku do końca listopada 2021 roku przeprowadzono 44 kursy zawodowe, w których udział wzięło 470 uczniów a ponad 100 spośród nich uzyskało kwalifikacje. Wśród kursów znalazły się: barmański I stopnia, zdobnictwa cukierniczego, barista poszerzony o podstawy latte art., carving, Sushi Master, grafika komputerowa, grafiki komputerowej 3D w programie 3DS MAX,  warsztaty aplikacji multimedialnych, komputerowego wspomagania projektowania AUTOCAD, obróbka cyfrowa zdjęć, charakteryzacji i wizażu fotograficznego,  dokumentowania usług transportowych i obsługa komputerowych programów magazynowych (Insert – Subiekt), zarządzanie procesami logistycznymi, rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych, obsługa programu PŁATNIK, obsługi kas fiskalnych z fakturowaniem, tworzenie aplikacji mobilnych na platformę Android, czas pracy kierowców zawodowych i obsługi tachografów, obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem, operatora dronów (NSTS-01 dla operacji w zasięgu widoczności wzrokowej (VLOS) lub z widokiem z pierwszej osoby  z użyciem bezzałogowego statku powietrznego o masie startowej mniejszej niż 4kg), komputerowej diagnostyki samochodowej, spawania metodą MAG, prawa jazdy kat. B.

Wsparcie w zakresie podnoszenia swoich kompetencji uzyskało 5 nauczycieli, którzy ukończyli kurs montażu filmowego oraz postprodukcji – program Adobe Premiere Pro 2018. Ponadto  czterech nauczycieli podjęło studia podyplomowe na kierunkach: doradztwo zawodowe, dietetyka i planowanie żywienia, systemy i sieci komputerowe oraz grafika reklamowa.

Prawie dwustu uczniów zdobywało praktyczne doświadczenie realizując wakacyjne staże zawodowe u 58 lokalnych przedsiębiorców. Uczniowie otrzymali stypendium w wysokości 2300,00 zł oraz zwrot kosztów dojazdu a przedsiębiorcy refundację kosztów stażu.

Na rok szkolny 2021/2022 dwudziestu  uczniom przyznano stypendium dla szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych w wysokości 5 000,00 zł
z przeznaczeniem na cele edukacyjne.

Wszystkie formy wsparcia przewidziane w ramach projektu są niezwykle konkurencyjne
i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Realizacja powyższego przedsięwzięcia pozwala na stworzenie w szkołach warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy i potrwa do końca 2023 roku.

Zobacz galerię