Wizyta klasy medycznej LO w Szpitalu Powiatowym

2022-05-24 08:55
Wizyta klasy medycznej LO w Szpitalu Powiatowym

W dniu 19.05.2022r. klasa pierwsza o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym uczestniczyła w zorganizowanym spotkaniu z panią Dyrektor szpitala powiatowego w Brzesku mgr Alicją Syty oraz zastępcą Dyrektora ds. Administracji Medycznej i Pielęgniarstwa p. mgr Ewą Chmielarz-Żwawa.

Pani Dyrektor przestawiła zebranej młodzieży zasady funkcjonowania i zarządzania tak dużą placówką opieki medycznej. Scharakteryzowała w liczbach ilość oddziałów, pacjentów oraz kadry pracowniczej. Zwróciła uwagę na powiązania i współpracę wszystkich zatrudnionych i jak wymierny ma to wpływ na prężne działanie szpitala. Omówiła zmiany i modernizacje jakie w ostatnim czasie zostały przeprowadzone nie tylko w budynku, ale także w obszarze dostępności dla pacjentów.

Po oficjalnym spotkaniu młodzież pod opieką p. Ewy Chmielarz- Żwawa zwiedziła obszary szpitala normalnie niedostępne pacjentom. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się pracy Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, gdzie w szczegóły wprowadzała ich  pani Kierownik mgr anal. med. Ewa Biel. Dzięki jej uprzejmości młodzież mogła zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym do analizy próbek płynów ustrojowych i zobaczyć jak wygląda codzienna praca w tym sektorze.

Następnie pod przewodnictwem Kierownik Laboratorium Mikrobiologii i Immunodiagnostyki Chorób Zakaźnych pani mgr inż. Danuta Martyny-Łuciów pierwszoklasiści zostali zapoznani z arkanami działu badań mikrobiologicznych i genetycznych wykonywanych w tutejszym szpitalu.

Panie kierownik wyjaśniały na czym polega diagnostyka wykonywana na co dzień i w szczególnych przypadkach, chętnie i obszernie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania.

Kolejnym punktem wizyty był Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie młodzież mogła przyjrzeć się pracy ratowników medycznych. Obejrzeli wyposażenie karetki medycznej i zapoznali się z procedurami reagowania w razie wezwania do potrzebującego pomocy medycznej.

Podczas wizyty uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę biologiczną i chemiczną, a przede wszystkim otrzymać cenne informacje służące ukierunkowaniu swojej przyszłości naukowej i zawodowej.

Wyrażamy wdzięczność p. dyrektor Wydziału Edukacji w Brzesku Janinie Motak za organizację tak bogatego w doświadczenia dnia.