Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Warsztaty kulinarne na Zielonce

2022-06-28 14:12
Warsztaty kulinarne na Zielonce

"Z KARPIEM W ROLI GŁÓWNEJ - SMAK PŁYNĄCY Z NATURY" 

Ryby to samo zdrowie, a ogrom ich gatunków i sposobów przyrządzania sprawia, że istnieje praktycznie niezliczona ilość przepisów, w których stają się głównym składnikiem. Dlatego zainspirowani tym przekazem postanowiliśmy promować ryby, nie łososia czy tuńczyka, ale „naszego” lokalnego karpia.

2 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbyły się wspaniałe warsztaty kulinarne dotyczące sporządzania potraw z karpia, połączone z pokazem kulinarnym oraz wykładem na temat ryb i ich znaczenia w zdrowym żywieniu. Zaproszonym gościem - specjalistą w tej dziedzinie był Pan Marcin Tomala właściciel Gospodarstwa Rybackiego w Przyborowie, członek Towarzystwa Promocji Ryb oraz Pani Barbara Data.

Spotkanie dedykowane było dla uczniów klas gastronomicznych oraz zainteresowanych nauczycieli - wielbicieli ryb, a zwłaszcza karpia. Zajęcia odbyły się w ramach lekcji otwartej i koleżeńskiej, realizowanej przez panie: Sylwia Smaga - Olchawa oraz Agnieszka Kornaś.

Pan Marcin wraz z Panią Barbarą pokazali jak filetować, czyścić i porcjować karpia, a następnie poddać go odpowiedniej obróbce. Doradzali też, gdzie najlepiej kupować dobrej, jakości ryby i jak poznać, że jest ona świeża. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się jak przyrządzić je w domowej kuchni, aby smakowały najlepiej. Podczas warsztatów z przyrządzania karpia w naszej pracowni odkrywano na nowo smak ich delikatnego mięsa i zaproponowano nowe, intrygujące połączenia smakowe. Burger z karmelizowaną cebulką, dipem koperkowym podany z frytkami z batatów, pikantna zupa rybna, karp po grecku, gołąbki, karp z pieca, faworki z karpia – to tylko niektóre przykłady apetycznych dań, sporządzonych przez naszą młodzież pod okiem specjalistów. Potrawy wykonane przez uczniów były niezwykle urozmaicone. Zachwycały bogactwem smaków, aromatów i różnorodnością składników wykorzystywanych do przygotowywania dań, począwszy od świeżej mięty, warzyw i owoców, skończywszy na delikatnym filecie z karpia. Warsztaty z „Karpiem w roli głównej” były doskonałą okazją do zgłębienia tajników przygotowania różnorodnych potraw z karpia.

Choć był to tylko jeden dzień, wraz z Panem Marcinem – sponsorem całej akcji zachęcamy, by o karpiu pamiętać przez cały rok i sporządzać go częściej, bo nadaje się na każdą okazję! W tym miejscu serdecznie dziękujemy za współpracę z naszą szkołą, poświęcony czas, profesjonalne i inspirujące przedstawienie tematu oraz zasponsorowanie karpi na warsztaty kulinarne w Zielonce. Następnym razem z Panem Marcinem Tomalą i jego zespołem spotkamy się w Gospodarstwie Rybackim, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć hodowlę karpi, podziwiać piękno przyrody i skosztować pyszności z Fish Trucka.

Organizatorzy warsztatów

Sylwia Smaga - Olchawa

Agnieszka Kornaś

Zobacz galerię