Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Poznaj Polskę – uczniowie z Zielonki w Markowej i Łańcucie

2022-11-17 12:05
Poznaj Polskę – uczniowie z Zielonki w Markowej i Łańcucie

We wtorek 15 listopada klasa 4 TEp z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbyła wycieczkę w ramach ministerialnego projektu ,,Poznaj Polskę". Uczniowie odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej i poznali tragiczną historię rodziny Ulmów oraz innych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na interaktywnej wystawie młodzież poznała życie Wikorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zaangażowanie rodziny w ratowanie Żydów oraz przejmujące okoliczności śmierci ratujących i ratowanych.

Drugim punktem programu była wizyta w Skansenie Zagrodzie - Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Wsi Markowa. Tutaj uczniowie mogli doświadczyć historii wieloma zmysłami, poczuli zapach słomianej strzechy, dotknęli drewnianych bali, uruchomili strażacką syrenę alarmową, poczuli klaustrofobiczną przestrzeń kryjówki Żydów i zobaczyli szereg obiektów zgromadzonych w skansenie.

Na zamku w Łańcucie klasa 4 TEp zwiedziła bogate wnętrza magnackiej rezydencji Lubomirskich i Potockich oraz niezwykłą kolekcję bryczek i powozów. Słoneczna pogoda zachęciła grupę do spaceru po rozległym przyzamkowym parku w stylu angielskim, w którym wznoszą się pawilony i zabudowania gospodarcze niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Po intensywnym programie przyszedł czas na chwilę odpoczynku i obiad w eleganckiej restauracji ,,Vis a Vis" zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie zamku.

Wycieczka na Podkarpacie pozwoliła uczniom na poznanie bogatego dziedzictwa narodowego i trudnej historii naszego kraju oraz budowanie poczucia dumy z faktu przynależności do polskiego narodu.

ZSTiB w Brzesku

logotypymen.jpg

Zobacz galerię