Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Pierwszy tydzień z Erasmusem

2022-11-17 12:14
Pierwszy tydzień z Erasmusem

Tydzień Kształcenia Zawodowego rozpoczął przygodę uczniów i nauczycieli Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku z projektem ERASMUS+. Wydarzenie, w które zaangażowały się wszystkie Zespoły Nauczycieli Kształcenia Zawodowego naszej szkoły, było realizowane od poniedziałku 24. 10. 2022r do piątku 28. 10. 2022r.

Głównym celem tego przedsięwzięcia była promocja szerzenia wiedzy na temat kształcenia zawodowego.  

Pierwsze dwa dni wydarzenia miały charakter warsztatowy. Uczniowie kierunku Technik Reklamy wraz z nauczycielami,  przeprowadzili w pracowni reklamy warsztaty pt. „Sublimacja-  nowoczesna technika nanoszenia grafiki” . Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wykonania kubków z wykorzystaniem termoprasy, nadruków na koszulkach, a także przygotowania gadżetów reklamowych typu buttony czy smycze reklamowe. Przez cały dzień uczniowie i nauczyciele szkoły mieli możliwość obserwowania pracy utalentowanej graficznie młodzieży, wykonującej plakaty różnymi technikami malarskimi.

Kolejnym kierunkiem prezentującym swój zawód był Technik Fotografii i Multimediów. Uczniowie i nauczyciele tej profesji przeprowadzili dla uczniów pozostałych zawodów profesjonalne warsztaty w studiu fotograficznym. Uczestnicy warsztatów mieli okazję wykonywać zdjęcia portretowe, nauczyli się jak kreatywnie wykorzystać światło studyjne stosując m.in. oświetlenie beauty, jak ustawić aparat, kadrować, pracować z modelem. Przekonali  się, że praca z lampami i modyfikatorami światła nie jest taka trudna. Z wielkim zaangażowaniem wcielili się w nowe role, chętnie fotografowali, a także pozowali do zdjęć.

Trzecim dniem „rządzili” Technicy Logistycy.  Nauczyciele i uczniowie tego kierunku mieli niepowtarzalną okazję spotkania z Panem Pawłem Mardoniem, wiceprezesem Zarządu Zasada Trans Spedition sp. z o.o. sj. Uczestnicy spotkania poznali m. in. zakres działania firmy, wykorzystywane systemy informatyczne do obsługi procesów transportu i spedycji, strukturę organizacyjną i zasady współpracy w zespole oraz cechy charakteryzujące dobrego logistyka i spedytora.

W ramach programu Akademia Młodego Logistyka, uczniowie technika logistyka uczestniczyli w drugim wirtualnym spotkaniu, poświęconym zarządzaniu nowoczesną logistyką – trendach i wyzwaniach. Wykład poprowadził dr inż. Adam Koliński, Rektor Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

W tym dniu odbyła się również I Szkolna Logistyczna Gra Terenowa. Gra była skierowana do wszystkich uczniów Technikum, którzy podzieleni na 10 zespołów po trzy osoby w każdym,  musieli odnaleźć na terenie szkoły specjalne punkty związane z logistyką i znaleźć rozwiązania prostych zagadek logicznych i logistycznych.

Jedną z atrakcji tego dnia były zawody w obsłudze urządzeń  transportowo - manipulacyjnych tj. wózka widłowego i ciągnika siodłowego  z naczepą (modeli zdalnie sterowanych). Uczniowie klas pierwszych pokonywali  tor przeszkód na czas tymi urządzeniami, wcielając sie  w rolę przyszłych magazynierów lub kierowców samochodów ciężarowych.

Kolejnym wydarzeniem tygodnia był cykl spotkań uczniów kierunku Technik Ekonomista z ludźmi sukcesu, notabene naszymi absolwentami – p. Stanisławą Szubą, dyrektorem oddziału PKO BP S.A. w Kazimierzy Wielkiej oraz p. Bogusławem Samborem, właścicielem Biura Rachunkowego w Brzesku. Konfrontacja wiedzy teoretycznej z praktyczną wzbudziła ogromne zainteresowanie młodzieży. Zaproszeni goście wspominali lata szkolne, opowiadali o swojej drodze zawodowej, przekazali wiele cennych informacji z praktyki życia gospodarczego.

Kolejne spotkania – tym razem z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego, dostarczyły naszym uczniom wiedzy związanej z ubezpieczeniami.

Wiele emocji wzbudził  również teleturniej wiedzy ekonomicznej, w którym udział wzięli reprezentanci 8 klas o różnych profilach.

27 października uczniowie Technika Informatyka przeprowadzili warsztaty dla młodzieży kształcącej się w innych zawodach, wprowadzając ich w meandry informatyki. Uczestnicy warsztatów  mogli wykonać swoje układy elektroniczne, a także zaprojektować sieć w  topologii gwiazdy oraz serwer z usługą DHCP, korzystając z programu Cisco Pacek Tracer stosowanego do symulacji sieci komputerowych.

Podsumowaniem Tygodnia Kształcenia Zawodowego było zorganizowanie dla uczniów klas czwartych spotkania informacyjnego dotyczącego programu Erasmus+. Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku stawia na efektywną praktykę zawodową nie tylko w kraju, ale także za granicą. Podczas spotkania uczniowie Technikum  poznali ofertę zagranicznych praktyk  organizowanych w 2023 roku w Dreźnie w ramach programu Erasmus+ .

Tegoroczna akcja po raz kolejny pokazała, że warto łączyć siły, aby pokazać młodzieży  korzyści płynące z kształcenia zawodowego.

Wszystkie działania zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000055550 w ramach programu ERASMUS+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe- Akcja 1 „MOBILNOŚĆ” w roku szkolnym 2022/2023

 

Zobacz galerię