Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Narodowe Święto Niepodległości i Święto Technikum

2022-11-21 08:50
Narodowe Święto Niepodległości i Święto Technikum

„Wolność kocham i rozumiem

Wolności oddać nie umiem”

 Narodowe Święto Niepodległości i Święto Technikum im. J. Piłsudskiego

10. listopada 2022 społeczność szkolna Technikum im. J. Piłsudskiego obchodziła uroczyście 104. rocznicę odzyskania Niepodległości i Święto Technikum. Na ten dzień zaplanowano szereg rozmaitych akcji i uroczystości patriotycznych.

O godzinie 11.11 Cała Szkoła włączyła się w ogólnopolską  akcję  „Hymn dla Niepodległej”. Uczniowie wraz z nauczycielami na korytarzach szkolnych, w salach i holu głównym odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski. Wydarzenie to było doskonałą lekcją patriotyzmu i poczucia wspólnoty narodowej, a z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale także za granicą w placówkach polonijnych.

O 12.25 rozpoczęła się uroczysta akademia, na której 8 uczniów Technikum – Aneta Filipek, Weronika Król, Wiktoria Krzyżak, Patryk Turski, Emilia Kaczmarczyk, Patrycja Wąs, Patrycja Sławek oraz Karol Zgraja – zostało uhonorowanych medalami „Primus Inter Pares”. Wyróżnieni osiągnęli nie tylko najwyższe wyniki w nauce, ale także wykazali się na polu społecznym, czynnie uczestniczyli w życiu szkoły, reprezentując ją na olimpiadach i konkursach.

W czasie akademii Pani Dyrektor Dorota Jedlińska podsumowała także i rozdała certyfikaty Małopolskiej Chmury Edukacyjnej uczniom z klasy 3AT.

Podczas uroczystości nastąpiło również zaprzysiężenie nowego Prezydium Samorządu Uczniowskiego Technikum. Sumienne wypełnianie powierzonych obowiązków, reprezentowanie uczniów, poszanowanie ich praw i podtrzymywanie tradycji szkolnych ślubowali Julia Ogorzelec, Szymon Gagatek, Kinga Augustyn, Anastazja Kamysz, Julia Widło, Patryk Turski oraz Oliwia Nieć. Następnie p. Joanna Barnaś – opiekun Samorządu Uczniowskiego Technikum - podziękowała za prace ustępującemu Prezydium, życząc, by lata spędzone w szkole zaowocowały sukcesami w dalszym życiu.

Podsumowaniem akademii był program słowno-muzyczny poświęcony Odzyskaniu Niepodległości.  Uczniowie klas 2 LT i 2 RT, 3 FT i 3 AT zaprezentowali wiersze, pieśni i piosenki traktujące o tym wydarzeniu. Nie zabrakło „Pierwszej Brygady”, „Szarej Piechoty” i „Roty” oraz innych patriotycznych utworów w wykonaniu Kornelii Wody, Oliwii Nieć i Dominiki Szydłowskiej przy pomocy uczennic z klasy 2 LT.

Program akademii opracowały i przygotowały p. Grażyna Piotrowska oraz  p. Beata Kołdras.

Ostatnim punktem programu było Niepodległościowe karaoke, przygotowane przez p. Paulinę Wojnarowską – Szczepanik. Uczestniczki – Kornelia Woda, Oliwia Nieć Patrycja Was, Martyna Frankowicz, Weronika Stan, Zuzanna Węgrzyn, Aneta Czuj przy współudziale kilku klas wykonało najbardziej znane pieśni patriotyczne.

Obchody rocznicy odzyskania Niepodległości zakończyły się następnego dnia uroczystą Mszą Św. za Ojczyznę oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Brzesku. Technikum im. Józefa Piłsudskiego reprezentowali uczniowie z klasy 4 TL wraz z p. Martą Grabanią oraz drużyną harcerską z p. Piotrem Krawczykiem.