Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Pamięci mjr. Henryka Sucharskiego oraz bohaterskich Obronców Westerplatte

2019-09-27 10:19
Pamięci mjr. Henryka Sucharskiego oraz bohaterskich Obronców Westerplatte

Za nami pierwszy „Bieg pamięci Sucharskiego” i maraton kolarski, którego inicjatorem był Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych Jerzy Soska. Pomysł zorganizowania takiej imprezy, zrodził się z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - dla uczczenia bohaterskich obrońców Westerplatte, jubileuszu 50 – lecia Szkoły oraz wydarzeń z nim związanych. Pierwszy, to znaczy, że będziemy organizować kolejne. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy – po prostu osoby, które lubią aktywność fizyczną, będą rywalizować na trasie z Gręboszowa – rodzinnej miejscowości dowódcy Obrony Westerplatte mjr. Henryka Sucharskiego do Brzeska. Ta masowa impreza będzie miała miejsce - 17 września, w rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

W tym dniu będziemy organizować także apel dla uczniów, który będzie pokazywać okrucieństwo wojny, przypominać bohaterską obronę Westerplatte, a zarazem tragizm żołnierzy, tragizm Polaków, którym „wbito nóż w plecy”. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co musieli czuć: mjr H. Sucharski i żołnierze Westerplatte, kiedy dowiedzieli się, że na mocy Paktu Ribbentrop-Mołotow, dokonano IV rozbioru Polski.

Drugim celem tego przedsięwzięcia oprócz zachowania pamięci i kształtowania postaw patriotycznych, jest promowanie aktywności fizycznej. W tym roku był to bieg na dystansie ok. 18,5 km oraz jazda na rowerze ok. 60 km. Być może, kolejnym razem, uda się zorganizować Duathlon - to rodzaj wieloboju, będącego kombinacją biegania i jazdy na rowerze. Zawodnicy zwykle najpierw biegną, następnie jadą rowerem i ponownie biegną.

Promowanie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej obok kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich musi być naszym priorytetem. Szczególnie, gdy z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Polska młodzież tyje najszybciej w Europie. Ważnym przykładem wychowawczym jest udział nas nauczycieli, wychowawców w takim przedsięwzięciu, dlatego za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia, za fantastyczną oprawę oraz udział pragniemy podziękować:
Dyrektorowi Jerzemu Sosce
Nauczycielom wychowania fizycznego:
Zbigniewowi Chylowi
Mariuszowi Klimczakowi
Wiesławowi Gibesowi
Magdalenie Żurek-Opiła
Wiesławowi Łanocha
Sławomirowi Olchawskiemu
Pawłowi Piwowarczykowi
Nauczycielom przedmiotów zawodowych:
Krzysztofowi Lesiowi
Krzysztofowi Serafinowi
Pracownikowi obsługi:
Sławomirowi Kusiakowi

Pedagogom szkolnym:
Małgorzacie Bielawskiej –Wołek
Marzenie Dzień
Nauczycielce historii:
Agnieszce Dudek –Janickiej
Panu Andrzejowi Polkowi, który towarzyszył uczestnikom i odpowiadał za sprawny przebieg tej wyprawy.

Szczególne podziękowania należą się Pani Agnieszce Kornaś, Panu Jarosławowi Kargolowi, Pani Sylwii Mleczko-Fikas, za przygotowanie zdrowego poczęstunku dla uczestników przedsięwzięcia wraz z uczniami klas gastronomicznych i hotelarskich oraz uczniom - uczestnikom biegu i maratonu kolarskiego. 

Patrycja Ptak-Żołna

img-5478-copy.jpg

img-5590-copy.jpg

img-6011-copy.jpg