Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych na Zielonce

2019-10-18 08:52
Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych na Zielonce

Przygotowania do Dnia Edukacji Narodowej trwały w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych od tygodni. Szkolny Zespół Teatralny przygotowywał się w zaciszu szkolnych sal lekcyjnych, przedstawiciele klas pierwszych ćwiczyli swoje wystąpienie, a Samorząd Uczniowski przygotowywał część oficjalną. Sceneria przed uroczystością zapierała dech w piersiach, gdyż hala sportowa zamieniła się XVIII wieczną komnatę.

W poniedziałkowy poranek zapłonęły świece w kandelabrach, a cała społeczność szkolna zebrała się, aby wspólnie świętować wyjątkowy dla edukacji dzień.

Zanim jeszcze mogliśmy zachwycić się artystycznym występem młodzieży, po raz pierwszy od wielu lat wyróżnieni uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. W bardzo podniosłym nastroju padły słowa roty:

My, uczniowie rozpoczynający naukę w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych imienia Bohaterów Westerplatte w Brzesku, w obecności nauczycieli, rodziców i starszych kolegów, uroczyście ślubujemy:

1. Rzetelnie i uczciwie wypełniać obowiązki ucznia, przestrzegając postanowień zawartych w Statucie. Ślubujemy!
  2. Wytrwale zdobywać nowe umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania, talenty, osobowość i kompetencje społeczne. Ślubujemy!
  3. Szanować nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, koleżanki i kolegów oraz tworzyć atmosferę opartą na wzajemnym zaufaniu, tolerancji i życzliwości. Ślubujemy!
  4. Szanować symbole narodowe i chronić dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny – Polski. Ślubujemy!
  5. Szanować patronów, Bohaterskich Obrońców Westerplatte oraz tradycje szkoły i dobre jej imię. Ślubujemy!

Klasy pierwsze w trakcie ceremoniału zaprezentowały dojrzałą i pełną powagi postawę, co zostało dostrzeżone przez gości i obecnych rodziców. Takich uczniów potrzebuje Zielonka. W trakcie oficjalnej części, dyrektor wręczył nauczycielom nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W drugiej części uroczystości, nasza młodzież zaprezentowała okolicznością dramę pod tytułem „Oświecony jak Polak”.

Znakomita scenografia i charakteryzacja występujących idealnie współgrały z ich talentem aktorskim. Uczniowie po raz kolejny pokazali, że techniczny umysł to tylko jedna z wielu zalet i pod czujnym okiem Pani Marzeny Lechowicz-Liro, zaprezentowali spektakl na najwyższym poziomie. Atmosfera występu przeniosła wszystkich widzów do pamiętnego 1773 roku, a wypowiedziane 400 lat temu przez Jana Zamoyskiego słowa ”Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” okazują się wciąż aktualne i ważne.

MAŁGORZATA BIELAWSKA-WOŁEK

erk-0212-copy.jpg