Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
facebook
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Maraton pisania listów na Zielonce

2019-12-20 13:15
Maraton pisania listów na Zielonce

Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. Ludzie na całym świecie solidarnie przeciwstawiają się naruszaniu praw człowieka. Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Data ta upamiętnia dzień, w którym w 1948 roku, niedługo po utworzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, została podpisana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Jest to kampania mająca na celu doprowadzenie do prawdziwej zmiany w życiu ludzi lub całych społeczności cierpiących na skutek łamania praw człowieka.

W tym roku uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych pisali listy w 10 sprawach, których bohaterami i bohaterkami są młodzi ludzie. Wielu z nich to odważni obrońcy i obrończynie praw człowieka, którzy domagają się lepszego życia dla siebie i swoich społeczności, którzy przeciwstawiają się niesprawiedliwości i dyskryminacji.

  • Yasaman Aryani z Iranu została skazana na 16 lat więzienia za sprzeciw wobec przymusowemu noszeniu hidżabu.
  • Młodzież z Grassy Narrows z Kanady walczy o przetrwanie swojej Rdzennej Wspólnoty Anishinaabe, której zdrowie i dziedzictwo od dekad są rujnowane przez zatrute rtęcią rzeki i zasoby rybne.
  • Marinel Sumook Ubaldo z Filipin, kiedy jej społeczność dotknął śmiertelny w skutkach Tajfun Yolanda, zaczęła działać, aby rządy państw walczyły z kryzysem klimatycznym.

W naszej szkole Maraton odbył się dokładnie 10 grudnia. Pisanie listów rozpoczęliśmy o godzinie 9:00. Wydarzenie poprzedziliśmy gazetkami przedstawiającymi historie bohaterów, filmami edukacyjnymi wyświetlonymi na holu szkolnym oraz informacjami przekazanymi w formie plakatów i komunikatów przez szkolny radiowęzeł. Udało nam się napisać 130 listów nie tylko w języku polskim, ale także w języku angielskimi i francuskim. Każdy napisany list został już wysłany do odpowiedniej instytucji.

Akcja w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku została zorganizowana po raz drugi, także tym razem młodzież naszej szkoły stanęła w obronie młodych, odważnych bohaterów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję.  

MAGDALENA ZAMIATAŁA, MARZENA DZIEŃ

p1036660-copy.jpg

p1036755-copy.jpg

p1036800-copy.jpg

p1036918-copy.jpg