Kwalifikacje i umiejętności dla uczniów

2021-01-18 14:42
Kwalifikacje i umiejętności dla uczniów

W grudniu 2020 roku zakończono realizację czteroletniego projektu pn. „Rozwój i podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie brzeskim poprzez wsparcie szkół – utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, którego wartość przekroczyła 4 miliony złotych. Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat brzeski. Zostało utworzone Centrum Kompetencji Zawodowych przy którym powołano radę programową w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele: pracodawców, wyższych uczelni, Powiatowego Urzędu Pracy, organu prowadzącego, nauczyciele zawodowcy.
W powiecie brzeskim główne działania oscylowały w branży elektryczno-elektronicznej. Postęp techniczny i nowoczesne technologie wymagają dostosowania systemów kształcenia do potrzeb rynku pracy ułatwiając tym samym przejście uczniom z etapu kształcenia i szkolenia zawodowego do etapu zatrudnienia. Realizacja powyższego projektu pozwoliła na stworzenie w szkołach warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy. W projekcie „Rozwój i podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie brzeskim poprzez wsparcie szkół – utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych” uczestniczyło blisko 1 500 uczniów.

W ramach projektu utworzono lub doposażono specjalistyczne pracownie m.in.: ślusarsko-spawalniczą, mechatroniczną, elektryczną, geodezyjną, informatyczną, techniki biurowej, logistyczną, informatyczno-handlową, za około 600 000 zł. Parametry zakupionego sprzętu i urządzeń zostały określone we współpracy z pracodawcami, firmami - pozwoli to na przygotowanie uczniów do bezpośredniej pracy zawodowej.
Kolejnym wsparciem w projekcie były przeprowadzone 164 kursy zawodowe dla 1 200 uczniów m.in.: kelner, carving, barista, grafika komputerowa, obsługa kas fiskalnych, dokumentowanie usług transportowych i obsługa komputerowych programów magazynowych, obróbka cyfrowa zdjęć, rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych, warsztaty aplikacji multimedialnych, obsługa programu SYMFONIA/PŁATNIK, dekoracyjne roboty wykończeniowe, barman I i II stopnia, tworzenie aplikacji mobilnych na platformę Android i iOS, elektrotechnika pojazdowa, komputerowe wspomaganie projektowania – AUTOCAD, animator czasu wolnego, zdobnictwo cukiernicze, wychowawca kolonijny.  400 uczniów zdobyło kwalifikacje zawodowe w kursach m.in.: prawo jazdy kategorii B, uprawnienia eksploatacyjne SEP do 1kV, spawacz metodą MAG/TIG, operator wózków widłowych, operator dronów.

W celu zmniejszenia dysproporcji wiedzy wśród uczniów realizowano zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z zakresu matematyki, języka angielskiego oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych dla 480 uczestników projektu.

170 uczniów wyjechało na wizyty zawodoznawcze m.in.: Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, Centrum Nauki Kopernik, Punk Informacji Europejskiej, Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki w Warszawie. Młodzież w praktyczny sposób poznawała przyszłe miejsca pracy w przedsiębiorstwach oraz specyfikę funkcjonowania poszczególnych branż.

Podpisano ponad  50  porozumień o współpracy z lokalnymi pracodawcami w ramach zorganizowania dla 470 uczniów wakacyjnych staży i praktyk zawodowych. To nieocenione doświadczenie w rzeczywistym środowisku pracy dla uczniów, które pozwoli im  w przyszłości dokonać wyboru zawodu z uwzględnieniem własnych kompetencji, umiejętności i zainteresowań.

Następnym wsparciem w projekcie było szkolenie kadr dla 56 nauczycieli kształcenia zawodowego, w tym 16 nabyło dodatkowe kwalifikacje zawodowe: uprawnienia sep do 1kV, spawacz met TIG i MAG oraz operatora dronów kwalifikacje UAVO VLOS 5kg.

Zrealizowanie tak ogromnego projektu (ponad 4 000 000 zł) niewątpliwie przełożyło się na  podniesienie kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli. Przygotowanie młodzieży poprzez poszerzenie umiejętności i pozyskaniu doświadczenia,  a także dodatkowych kwalifikacji zawodowych zapewne zaprocentuje w przyszłości  w uzyskaniu lepszej pozycji na rynku pracy.

logotypy funduszy unijnych