W poniedziałek 1 września 2025 roku w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbyła się inauguracja roku szkolnego 2025/2026. Wydarzenie, które przebiegało w uroczystej i podniosłej atmosferze, zgromadziło nauczycieli, pracowników szkoły oraz licznie przybyłych uczniów i rodziców. Nowy rok w naszej placówce rozpoczęło ponad 1200 uczniów w 48 oddziałach oraz 120 słuchaczy Branżowej Szkoły II Stopnia.
Dyrektor Szkoły pan Jerzy Soska oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego serdecznie powitali zaproszonych gości, rodziców, grono pedagogiczne i uczniów. Szczególne słowa otuchy i wsparcia Pan Dyrektor skierował do pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Pogratulował im wyboru najlepszej i największej szkoły w regionie, wskazał wiele pozytywnych aspektów nauki w tak nowoczesnej i przyjaznej placówce, jaką jest brzeska Zielonka. W swym przemówieniu Dyrektor podkreślił bardzo duże znaczenie i wagę dobrego startu, dobrego początku. Przywołane słowa „Nie musisz być najlepszym, żeby zacząć - ale musisz dobrze zacząć, żeby stać się najlepszym" stały się przesłaniem dla szkolnej społeczności, aby zacząć nowy rok szkolny z energią i nadzieją na wiele sukcesów.
Ne zabrakło także miłych słów na nowy rok szkolny od rodziców. Pani Anna Mysińska – wiceprzewodnicząca Rady Rodziców skierowała do dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i wszystkich uczniów życzenia sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, motywacji i wytrwałości oraz rozwijania pasji.
W czasie uroczystości wspomniano Patrona szkoły – Bohaterów Westerplatte – podkreślając, że ich postawa odwagi, wytrwałości i poświęcenia powinna być dla nas wszystkich inspiracją w codziennym życiu szkolnym. Pan Dyrektor zaznaczył, że pamięć o obrońcach Westerplatte jest nie tylko częścią historii, ale i fundamentem wartości, które staramy się przekazywać kolejnym pokoleniom uczniów. Ku czci i pamięci Bohaterów Westerplatte delegacja z Dyrektorem na czele, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem, a cała społeczność Zielonki odśpiewała hymn szkoły.
Na zakończenie uroczystości wicedyrektor pani Patrycja Ptak-Żołna przedstawiła wychowawców klas pierwszych, którzy wraz ze swoimi wychowankami udali się na pamiątkowe zdjęcia i poznanie budynku szkoły, a uczniowie klas starszych na spotkania organizacyjne w salach lekcyjnych.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w naszej szkole była nie tylko momentem powrotu do nauki, ale także okazją do refleksji nad wartościami, które reprezentują Bohaterowie Westerplatte – odwagą, odpowiedzialnością i troską o dobro wspólne.
Słowa podziękowania kierujemy do nauczycieli i uczniów zaangażowanych w przygotowanie uroczystości.
Zdjęcia autorstwa pani Ewy Kłuś, pani Iwony Słowiak i Kacpra Steca z kl. 5 TI.
Marzena Lechowicz-Liro








