Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Święto Szkoły w ZSTiB w Brzesku

2023-02-06 11:53
Święto Szkoły w ZSTiB w Brzesku

Tegoroczne Święto Szkoły obchodzono w piątek poprzedzający ferie zimowe. Wzięło w nim udział wiele osób związanych z Zespołem Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte oraz liczna społeczność uczniowska.

Dyrektor Jerzy Soska na wstępie powitał przedstawicieli samorządu powiatowego: starostę Andrzeja Potępę, przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Brzyka, członków zarządu – Ryszarda Ożoga i Marka Antosza, jak również Prezydium Rady Rodziców z przewodniczącym Piotrem Słowiakiem i Panią Anną Mysińską, nauczycieli, pracowników i uczniów. 

- Mamy wspaniałych patronów – Bohaterów z Westerplatte – obrońców tego polskiego półwyspu, skrawka ziemi, którego mieli bronić we wrześniu 1939r. To patroni, których nie było potrzeby zmieniać przez ponad 50 lat – stwierdził w swym wystąpieniu Dyrektor Soska. – Do naszych bohaterów zawsze odwołujemy się rozpoczynając każdego 1 września rok szkolny oraz w rocznicę nadania szkole imienia, które miało miejsce 15 stycznia 1972 r. Scenariusz, myśl przewodnia, oprawa, dekoracje co roku są różne – aby nie było monotonii. Szkoła nie lubi stagnacji. W tym roku wołamy o pokój, chcemy pokazać, że każda wojna jest złem. Zarówno ta rozpoczęta 1 września 1939 r. na Westerplatte, będącym symbolem polskiego oporu, które miało się bronić dwanaście godzin, a stawiało opór siedem dni, jak i współczesna wojna za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie zaatakowanej prawie rok temu. To właśnie jest współczesne zło i barbarzyństwo.  Spod Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte widać napis: „NIGDY WIECEJ WOJNY”. A wojny jednak wybuchają. Dzisiaj chcemy wyrazić nadzieje, że na tych symbolicznych zgliszczach, które są częścią dekoracji, wyrosną w naszych marzeniach kwiaty symbolizujące pokój. Między innymi przez takie wydarzenia jak dzisiejsze chcemy pokazać, że można inaczej uczyć historii. My nie chcemy uczyć historii w sposób tracyjny, na zasadzie zakuć, zdać, zapomnieć. Przypomnę, że tylko w tym roku odbyły się w naszym Zespole Szkół: Powiatowy Konkurs Wiedzy o Powstaniu Styczniowym, Konkurs Wiedzy o Westerplatte dla klas pierwszych, ale także debaty oksfordzkie o tematyce historycznej.

Świętując wracamy do historii, ale samą historią nie sposób żyć. Nie tylko w dniu święta, ale przez cały rok pokazujemy lokalnej społeczności, jaka jest szkoła dziś – co wyrosło przez te ponad pół wieku. Nadszedł czas podsumowań i odpowiedzi - wykładamy karty na stół.
Nasza Szkoła to:
- jedna z największych w regionie (1300 uczniów, 50 oddziałów),
- jedna z lepszych w regionie (na ok. 1800 techników – 107 miejsce w Polsce, 16 miejsce w Małopolsce, 99 miejsce w klasyfikacji zdawalności matur,
- w tym roku nagrodzona Srebrną Tarczą miesięcznika „Perspektywy”,
- lider kształcenia zawodowego (współpracująca z pracodawcami, organizująca duże przedsięwzięcia, jak np. Festiwal Programowania i Robotyki),
- licząca się w Małopolsce i Polsce, reprezentująca nasze województwo na Mundialu Zawodów w Lyonie,
- dobrze postrzegana przez organ prowadzący, który ma wobec nas duże zamiary inwestycyjne.

W przyszłości na pewno chcemy pozostać liderem kształcenia w regionie, zacieśniać współpracę z pracodawcami, wyposażać uczniów w dodatkowe, przydatne umiejętności. Już planujemy kolejny Festiwal Programowania i Robotyki, Targi Pracy, podpisujemy kolejne umowy o współpracy z pracodawcami. Szkoła nie lubi stagnacji, więc jesteśmy aktywni.

Głos zabrał także starosta brzeski Andrzej Potępa. Podziękował nauczycielom i uczniom za organizowanie pomocy i zbiórek dla mieszkańców Ukrainy. Potwierdził wysoką pozycję ZSTiB w regionie i Polsce, a w dowód uznania za fachowe i efektywne zarządzenie wręczył Dyrektorowi Jerzemu Sosce nagrodę starosty.

Okolicznościową akademię pod czujnym okiem Pani Dyrektor Patrycji Ptak-Żołny przygotowali nauczyciele Marzena Lechowicz-Liro, Marek Antosz i Małgorzata Bielawska-Wołek, natomiast oprawą muzyczną zajmowała się Anna Rudnik. O dekoracje oraz sprawy organizacyjne zadbali: Sylwia Mleczko-Fikas, Agnieszka Kornaś, Magdalena Cholewa, Jolanta Jaworska, Bogdan Samek, Mirosław Musialski i Marcin Lis. Andrzej Tyrkiel zajmował się przygotowaniem pocztu sztandarowego, natomiast dokumentacją fotograficzną – Marcin Przybylski.

Po raz pierwszy w historii szkoły święto miało akcent ukraiński. Kulminacyjnym punktem programu był apel pamięci ku czci żołnierzy poległych w obronie Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, a także apel w języku polskim i ukraińskim czczący pamięć ofiar wojny na Ukrainie oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy stracili życie broniąc przed rosyjskim najeźdźcą  swojej ojczyzny. Przypomniano także postać gen. Marka Bezruczki, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, dowódcy obrony Zamościa, będącego obecnie symbolem polsko-ukraińskiego braterstwa broni.

Zebrani mieli okazję wysłuchać także utworów w fenomenalnym wykonaniu utalentowanych uczniów ZSTiB. Były to: „ Pieśń kronika”, „Jesteś bohaterem”, „Mamo tyś płakała”, „Miejcie nadzieję”.

Natomiast uczniowie z Ukrainy (zarówno uczący się w naszej szkole, jak i w Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika w Brzesku) zaprezentowali w ojczystym języku wersję śpiewaną „Testamentu” Tarasa Szewczenki – wieszcza narodowego Ukrainy. Pierwsze słowa utworu brzmiały:
Kiedy umrę to na wzgórzu
Wznieście mi mogiłę,
Pośród stepu szerokiego
Ukrainy miłej.

 

Zobacz galerię