Dzień Patrona w „KOPERNIKU”

2023-03-10 11:30
Dzień Patrona w „KOPERNIKU”

W bieżącym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, a także 50 rocznica nadania imienia wielkiego astronoma brzeskiemu liceum. Obchody Dnia Patrona, a zarazem inaugurację Roku Kopernikańskiego rozpoczęliśmy w dniu 22 lutego 2023 roku. Był to tradycyjnie dzień wolny od zajęć dydaktycznych ale pełen różnych wydarzeń.

Uroczystą akademię zaszczycili swoją obecnością – p. Maciej Podobiński – wicestarosta powiatu brzeskiego oraz p. prof. Katarzyna Pogoda z zaprzyjaźnionego z nami Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie, która wygłosiła wcześniej inauguracyjny wykład „Między fizyką a medycyną”.

Podczas akademii dyrektor brzeskiego Kopernika – p. Ryszard Ostrowski i wicestarosta powiatu brzeskiego – p. Maciej Podobiński wręczyli najwybitniejszym naszym uczniom medale Sapere Auso. Tegorocznymi laureatami zostali: Julia Palej - 2C, Kamila Zelek - 2A1, Adrian Berner - 3G, Gabriela Wełna - 3B, Anna Żółtek - 4AO. Klasa  3B  - już drugi rok z rzędu - otrzymała z rąk p. Dyrektora Puchar Przechodni za najwyższą średnią w nauce. Odbyło się też symboliczne przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu, czego uwieńczeniem było odzianie w togi Marszałkini i Marszałka, który przypieczętował ceremonię trzykrotnym uderzeniem laski marszałkowskiej.

W Dniu Patrona rozegrano także, przygotowane przez p. Pawła Sachę, okolicznościowe konkursy i quizy dotyczące postaci Naszego Patrona, a także znajomości przez uczniów szkoły, nauczycieli i pracowników w niej zatrudnionych. Quizy były realizowane – jak na Szkołę Modelową Humine przystało, z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych,  za pośrednictwem platform KAHOOT oraz TESTPORTAL.

Uroczystość zakończyli uczniowie klasy 2A2 pod „dowództwem” p. dr Małgorzaty Czerwickiej-Pach, którym udało się porozmawiać on-line z samym Mikołajem Kopernikiem, a także – piosenką „Iść w stronę Słońca” - zachęcić widzów do kontynuacji dzieła naszego Patrona. Dziękujemy wykonawcom oraz „czuwającym nad całością” nauczycielom: p. M. Czerwickiej – Pach, p. B. Styczeń i p. Robertowi Sowie.