"Być iskrą"

2023-04-21 08:32
"Być iskrą"

„Każdy z Was jest tą iskrą, która zapaliła innych do pomocy” – te słowa dało się słyszeć niejednokrotnie podczas wielkiego finału plebiscytu „Gazety Krakowskiej” Osobowość Roku 2022. Wydarzenie wieńczące akcję odbyło się 17 kwietnia 2023 r. podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Okazało się, że i ja byłam tą iskrą. Zainicjowałam pomoc dla dzieci w szpitalach na Ukrainie oraz dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy, dla których w ZSTiB w Brzesku został utworzony magazyn żywności oraz niezbędnych artykułów higienicznych. To działanie zostało zauważone i uhonorowane przez Kapitułę Redakcji „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego,” w której imieniu redaktor naczelny Maciej Kwaśniewski wręczył mi przepiękną statuetkę laureata tytułu Osobowość Roku w kategorii: „Działalność społeczna i charytatywna”. Ta nagroda to wyraz wdzięczności dla osób, które, jak powiedział redaktor naczelny, swoją działalność prowadziły nie dla poklasku, lecz z autentycznej potrzeby działania, z pasji i chęci pomagania innym. Wyróżnienie przyjęłam z nieukrywanym wzruszeniem i zadedykowałam je moim Kolegom i Koleżankom, uczniom Zielonki, ich Rodzicom, szkołom z całego powiatu, instytucjom i zwyczajnym, acz niesamowitym osobom, które wsparły rozpoczętą przeze mnie akcję pomocy Ukrainie. To niecodzienne przedsięwzięcie było ogromnym darem serca wszystkich zaangażowanych osób z rejonu Brzeska i okolic. Wszystko to nie mogłoby się jednak odbyć bez pomocy gospodarza Zielonki- niezwykle otwartego człowieka, dyrektora Jerzego Soski oraz pracowitej i wyrozumiałej pani dyrektor- Patrycji Ptak–Żołny. Siły do pracy dodawały mi także pokrzepiające i mądre słowa Starosty Brzeskiego, Pana Andrzeja Potępy. Statuetkę odbierały jedne dłonie – moje… Lecz pozwólcie, że symbolicznie podaruję ją Wam, przez ręce których przeszły tysiące kartonów z pieluszkami, chemią, i mlekiem dla dzieci. To dla Was, pracujących ze mną na hali Zielonki, przekazałam statuetkę na ręce dyrektora Jerzego Soski, aby zawsze przypominała o tym, że należy pomagać potrzebującym. Mam świadomość, iż byłam dla Was tą iskrą, która rozpaliła chęć niesienia pomocy.

Dziękuję Wam.

Pragnę dodać, iż w kategorii „Kultura” laureatką tytułu Osobowość Roku 2022 została pani Anna Gaudnik- poetka i malarka, propagująca rozwój kultury w naszym regionie.

Joanna Surmacz