Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkil” w Technikum im. J. Piłsudskiego

2023-04-24 10:00
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkil” w Technikum im. J. Piłsudskiego

Nie ma historii Polaków i Brzeska bez społeczności Żydów. Losy obu narodów splotły się tu nierozerwalnie. W czasach dobrych, trudnych i tragicznych. W każdym roku przywołujemy pamięć o mieszkańcach naszego miasta, po których pozostały już nieliczne ślady.

Wracamy do historii, odkrywając zapomniane fakty dotyczące żydowskich mieszkańców, którzy niegdyś współtworzyli społeczny obraz Brzeska. Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z innym: mógł wybrać wojnę, odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog. Nieznajomość wspólnej historii i wyrosłe przez lata uprzedzenia stanowią najpoważniejszą przeszkodę w dialogu polsko-żydowskim.

Dlatego Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku po raz kolejny włącza się w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Jej celem jest upamiętnienie i uczczenie heroicznego zrywu powstańczego w getcie warszawskim, który rozpoczął się 19.04.1943 r.

W związku z tym na holu głównym szkoły oraz w sali języka polskiego, a także przy sali 104 przygotowane zostały wystawa IPN oraz gazetki edukacyjne. Wychowawcom oraz chętnym nauczycielom został udostępniony film "Zdążyć przed panem Bogiem". W czasie długiej przerwy młodzież przypinała przygotowane żonkile, aby w ten sposób uczcić pamięć poległych w nierównej walce Żydów i upamiętnić tych, którym udało się przeżyć. Podejmowane przedsięwzięcia łączy odkrywanie historii oraz łamanie uprzedzeń. Wspólnie poznajemy i badamy przeszłość oraz działamy na rzecz wzajemnej integracji tworzenia świata tolerancyjnego, wolnego od ksenofobii i przemocy. Promowanie wspólnych wartości takich jak: poszanowanie praw człowieka, prawda historyczna, a także możliwość współistnienia kultur i religii jest podstawą wychowania młodego pokolenia w duchu pokoju, dialogu i zgody. Dlatego tak ważnym jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w naszym mieście oraz podejmowanie działań na rzecz zachowania pamięci o ofiarach zagłady.

Jedyne co się liczy, to pamięć i szacunek dla drugiego człowieka.

Organizatorkami akcji były Panie Dorota Pamuła i Dorota Duda, a całość została zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Zobacz galerię