Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Narodowe Czytanie 2023

2023-09-12 13:13
Narodowe Czytanie 2023

7 września 2023 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste czytanie narodowego dzieła pióra Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.

O godzinie 17.00 w holu głównym zebrali się zaproszeni goście, bibliotekarze, nauczyciele różnych szkół, młodzież, lektorzy, którzy prezentowali poszczególne fragmenty utworu oraz miłośnicy polskiej literatury z Brzeska i okolic.

Piękna scenografia przedstawiająca sielski, wiejski krajobraz wprawiała wszystkich odbiorców w cudowny idylliczny nastrój. Złote kłosy zbóż, czerwone maki i wychylające się ku słońcu słoneczniki, doskonale zagrały na zmysłach przybyłych oddając klimat tej pięknej powieści.

Punkt 17.00 Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki, Karina Legutek serdecznie powitała grono sympatyków literatury polskiej, po czym przedstawiła porządek spotkania. Narodowe Czytanie rozpoczęli uczniowie GT dzialającej przy kościele Miłosiedzia Bożego w Brzesku, odczytując ważne i niezapomniane cytaty  z tej pięknej powieści. Następnie wyznaczeni wcześniej lektorzy czytali poszczególne fragmenty w taki sposób, by jak najlepiej nakreślić tematykę poruszaną przez autorkę w Nad Niemnem i przypomnieć najistotniejsze zagadnienia, które obejmuje to dzieło.

Jak co roku na Narodowym Czytaniu obecni byli przedstawiciele Technikum im. Józefa Piłsudskiego. Szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 4FT Oliwia Gajda i Justyna Olchawa oraz p. Joanna Barnaś. Dziewczyny zetknęły się z tym dziełem po raz pierwszy (Nad Niemnem usunięto z lektur szkolnych), niemniej jednak  rozmaite interpretacje lektorów tej powieści wywarły na nich duże wrażenie.  

Zobacz galerię