Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Nietypowy początek nowego roku szkolnego

2023-09-21 11:53
Nietypowy początek nowego roku szkolnego

20-osobowa grupa maturzystów z brzeskiego Liceum im. Mikołaja Kopernika wraz z opiekunkami Panią Dorotą Wodą i Panią Małgorzatą Czerwicką- Pach rozpoczęła nowy rok szkolny w zaprzyjaźnionej szkole niemieckiej „Gymnasium Soltau”. Celem pobytu była realizacja drugiej części wspólnego projektu pod hasłem „Zachować pamięć- ocalić przyszłość” dofinansowanego przez organizację międzynarodową  „PNWM”

Dyrektor „Gymnasium Soltau” Pan Volker Wrigge podkreślił podczas spotkania i serdecznego przywitania nas w swojej szkole, jak ważne dla budowania wspólnej lepszej i bezpiecznej przyszłości są przedsięwzięcia z udziałem młodych ludzi.

W programie tygodniowej wymiany młodzieży znalazły się przede wszystkim działania dotyczące pamięci historycznej. Podczas spaceru po mieście Soltau zatrzymaliśmy się w miejscach, które upamiętniają tragiczny los Żydów i jeńców różnych narodowości przewożonych do obozu koncentracyjnego Bergen Belsen. Odwiedziliśmy również pozostałości cmentarza żydowskiego, którym opiekuje się grupa młodzieży z naszej szkoły partnerskiej wraz z opiekunami Panem Michaelem Brammerem i Panem Markiem Struckmannem.

W klinice psychiatrycznej w Lu’neburgu uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych , choć tematycznie trudnych warsztatach, poświęconych historii eutanazji. Dyskutowaliśmy w grupach o godności człowieka, o wartościach ważnych w życiu i o tym, jaki one mają wpływ na podejmowanie decyzji.

Nasza partnerska szkoła i działania podejmowane przez jej uczniów oraz nauczycieli na rzecz dbania o niezakłamaną  pamięć historyczną są dowodem na to, że trudnej ,”niewygodnej” historii nie należy się wypierać, lecz o niej przypominać, pamiętać oraz robić wszystko, abyśmy nie byli skazani na ponowne jej przeżywanie.

Oprócz aspektów historycznych młodzież polsko-niemiecka miała wiele możliwości, aby jeszcze lepiej poznać siebie, swoje światy, poglądy i sposoby postrzegania wielu problemów. Wycieczki do Hamburga, wizyta w meczecie, park rozrywki „Heide Park”, zajęcia integracyjne w trakcie i poza głównym programem, wspólne gotowanie i przygotowywanie posiłków były świetną okazją do wymiany doświadczeń, a także do dobrej zabawy w ciekawym miejscu i przy pięknej pogodzie.

To spotkanie i wspólnie spędzony czas pozostaną na długo w pamięci uczestników wymiany młodzieży, a nabyte kompetencje i zawiązane znajomości oraz przyjaźnie będą ponadczasową wartością polsko- niemieckiej wymiany młodzieży.

 

Zobacz galerię