Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Informatycy z Zielonki w Skarbcu Kopernika

2023-11-21 11:03
Informatycy z Zielonki w Skarbcu Kopernika

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kadry Epok” uczniowie z kl. 3 Technikum Informatycznego z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odwiedzili Collegium Maius - najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Wraz z przewodnikiem przemierzali zabytkowe wnętrza gotyckiej budowli i obejrzeli zgromadzone tu pamiątki, które przypominają dawne dzieje uczelni oraz jej wybitnych profesorów i studentów.
Do nich zalicza się m. in. Mikołaj Kopernik, który znalazł się w Krakowie wraz z bratem Andrzejem wśród licznie przybywających do miasta studentów z kraju i z państw sąsiednich. Na ścianie Skarbca widnieje kopia fragmentu listy immatrykulacyjnej z 1491 r., na której znajdziemy imiona braci. Studiowali oni na Wydziale Filozofii, zwanym też Wydziałem Sztuk Wyzwolonych. Do wyjątkowo cennych przyrządów prezentowanych w tej sali należą: arabskie astrolabium z Kordoby oraz zestaw trzech instrumentów z końca XV w.: astrolabium, torquetum oraz globus nieba. Instrumenty przybyły do Krakowa w 1493 r., w czasie, gdy Mikołaj Kopernik był studentem Uniwersytetu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż mógł je widzieć.

W Skarbcu Kopernika uczniowie podziwiali także „muzealne perełki”: faksimile rękopisu Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium" („O obrotach sfer niebieskich”) oraz fotografię Ziemi z autografem Neila Armstronga podarowaną z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

W kolejnych salach tego wyjątkowego Muzeum przyszli informatycy zobaczyli zabytkowe wnętrza, które niegdyś służyły profesorom i studentom, takie jak libraria (biblioteka), stuba communis (dawna jadalnia), gabinety profesorskie czy skarbiec z unikatowymi przedmiotami, jakimi są insygnia rektorskie w postaci berła z XV wieku, łańcucha i pierścieni oraz tzw. Globus Jagielloński z początku XVI wieku - pierwszy znany globus, na którym umieszczono odkrytą właśnie Amerykę.

Największe jednak wrażenie wywarła na uczniach Aula Jagiellońska, dawna sala wykładowa teologów, pełniąca dziś funkcje reprezentacyjne. Jest usytuowana w najstarszej części Collegium Maius. W tym miejscu znajdowała się kamienica zakupiona przez króla Władysława Jagiełłę i podarowana uniwersytetowi w 1400 r. W Auli odbywają się m.in. uroczystości nadania doktoratu honorowego i habilitacji.
Na kamiennym portalu znajduje się sentencja „Plus ratio quam vis" („Bardziej rozumem niż siłą”), zamieszczona w tym miejscu przez twórcę Muzeum UJ, prof. Karola Estreichera juniora. Nieco później stała się dewizą Uniwersytetu.
W Auli prezentowana jest galeria ponad stu portretów najważniejszych postaci związanych z uczelnią: królów polskich, biskupów krakowskich - kanclerzy uczelni oraz najwybitniejszych profesorów, w tym rektorów i studentów. To tutaj zwiedzający podziwiali XVII-wieczne wizerunki królowej Jadwigi Andegaweńskiej, króla Władysława Jagiełły i króla Jana III Sobieskiego (jedynego monarchy, który studiował na Uniwersytecie) pędzla jednego z największych artystów polskiego baroku Jana Tricjusza (Tretki). Szczególne miejsce zajmuje pięć portretów umieszczonych nad oknem od strony ul. Jagiellońskiej, upamiętniających profesorów zamordowanych w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych. Nad środkowymi drzwiami umieszczono wizerunek papieża Jana Pawła II, który był studentem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1983 r. podczas wizyty w Collegium Maius Ojciec Święty otrzymał w Auli tytuł doktora honoris causa.

Na zakończenie zwiedzania uczniowie obejrzeli najnowsze nabytki w zbiorach Muzeum: nagrody filmowe przekazane przez Andrzeja Wajdę, w tym Oskara, złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal Nagrody Nobla podarowany Uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską.

Po tak dużej porcji wiedzy trzecioklasiści wraz z nauczycielami p. Marzeną Lechowicz-Liro i p. Ewą Kłuś udali się na spacer krakowskimi uliczkami, zatrzymując się pod słynnym muralem „Nic dwa razy” w Parku im. Wisławy Szymborskiej oraz w Panteonie Narodowym, gdzie spoczywają najwybitniejsi twórcy narodowej sztuki, kultury i nauki.

Kolejna wycieczka edukacyjna z cyklu "Kadry epok" odbędzie się w II półroczu.

Marzena Lechowicz-Liro

 

Zobacz galerię