
Miłośnicy twórczości najwybitniejszego polskiego komediopisarza spotkali się w szkolnej bibliotece Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, by z humorem i smakiem świętować „Rok Aleksandra Fredry” ustanowiony przez Sejm RP z okazji 230 rocznicy urodzin autora „Zemsty”.
Zaproszeni goście przy zimowej herbatce i słodkich przekąskach serwowanych przez uczniów kl. 3 TP mieli okazję bliżej poznać interesujące życie i wyjątkowe pisarstwo hrabiego Fredry herbu Bończa.
Przy stoliku VIP-ów zasiedli: dyrektor pan Jerzy Soska, wicedyrektorzy: pani Patrycja Ptak-Żołna i pani Monika Piskorz-Joniec, kierownik CKZ pan Krystian Zamiatała i pan Marek Jadczak.
Wszystkim uczestnikom towarzyszył sam Hrabia, który z zadowoleniem obserwował młodych aktorów wcielających się w bohaterów jego dzieł.
A było na co popatrzeć!
Świetne inscenizacje znanych Fredrowskich bajek, „Pawła i Gawła” oraz „Małpy w kąpieli”, nie tylko rozbawiły publiczność, ale pokazały ponadczasowość satyrycznych komentarzy na temat społeczeństwa.
Przed zebranymi wystąpili aktorzy ze szkolnego koła teatralnego: Patryk Widło, Kacper Michalczyk, Jarosław Karolczak i Jakub Niedźwiecki.
Prezentacje artystyczne przeplatały ciekawostki z życia i twórczości Fredry opowiadane przez polonistkę panią Marzenę Lechowicz-Liro. Zebrani usłyszeli między innymi o perypetiach miłosnych pisarza, który 11 lat czekał na poślubienie swej ukochanej Zofii, o skutkach pewnego zakładu oraz o palcu twórcy w jednym z wrocławskich kościołów.
Czas z Fredrą umilał zespół muzyczny pod batutą pani Anny Rudnik, który wykonał romantyczne utwory: „W małym świecie” do słów komedii „Śluby panieńskie” oraz „Do *, w sztambuch” A. Mickiewicza.
Na scenie zaprezentowali się wokaliści: Milena Zelek, Bartosz Gicala, Jan Czesak i Arkadiusz Gałek.
W programie nie mogło zabraknąć poetyckiej interpretacji samego hrabiego Fredry, który mistrzowsko wykonał utwór „Dwa koguty”. W tej roli wystąpił Jakub Turski.
Spotkanie przy herbatce było także okazją do ogłoszenia wyników konkursu czytelniczego „Z literaturą za pan brat – życie i twórczość Aleksandra Fredry”, który zorganizowały panie Iwona Franczyk i Ewa Kłuś ze szkolnej biblioteki.
Wśród nagrodzonych znaleźli się: Gabriela Czubek z kl. 3 TBG (1 miejsce) oraz Aleksander Grabczyk z kl. 4 TI, Patrycja Karpiel z kl. 3 TGs i Roksana Skórka z kl. 5 THp, którzy zajęli ex aeguo 2 miejsce.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk dyrektora szkoły, a od zebranych gratulacje i brawa.
Szkolnym obchodom Roku Aleksandra Fredry towarzyszy także okolicznościowa wystawa przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy, a poświęcona życiu i twórczości komediopisarza. Można na niej obejrzeć materiały i książki obejmujące dorobek artystyczny twórcy.
Spotkanie przy herbatce zostało ciepło przyjęte przez zaproszonych gości, co wyraził w swym podziękowaniu dyrektor pan Jerzy Soska.
Organizatorami „Herbatki u Fredry” byli koordynatorzy ogólnopolskiego projektu „Fredro w szkole”: Iwona Franczyk, Ewa Kłuś i Marzena Lechowicz-Liro oraz uczniowie kl. 3 TP.
Zdjęcia autorstwa Ewy Kłuś.
Tekst Marzena Lechowicz-Liro