Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

"Świec tysiące palili mu..." Uczniowie ZSTiB uczcili pamięć ofiar stanu wojennego

2023-12-15 10:50
"Świec tysiące palili mu..." Uczniowie ZSTiB uczcili pamięć ofiar stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku Polacy dowiedzieli się o wprowadzeniu stanu wojennego na obszarze całego kraju. Była to bezprawna decyzja generała Wojciecha Jaruzelskiego, który de facto wypowiedział nią wojnę całemu narodowi. Władzę w Polsce objęła Wojskowa Rada Wyzwolenia Narodowego (potocznie zwana "wroną"), która w celu zniszczenia Solidarności stosowała metody stalinowskie. Najważniejszych działaczy Solidarności internowano w ramach akcji "Jodła", innych przesłuchiwano i zastraszano w ramach akcji "Klon". Życie Polaków radykalnie się zmieniło: na ulice wyjechały czołgi i uzbrojone wojsko, wprowadzono godzinę policyjną, w ramach akcji "Azalia" wyłączono telefony, zamknięto granice, szkoły. Część osób, która się temu sprzeciwiała, zapłaciła najwyższą cenę - została brutalnie zamordowana. Nie oszczędzano nawet osób młodych, a wśród ofiar byli również nastolatkowie m.in. Emil Barchański (16 lat), Grzegorz Przemyk (18 lat) i Andrzej Pełka (19 lat).

Co roku Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w ogólnopolskiej kampanii społecznej IPN „Zapal Światło Wolności”, która ma na celu upamiętnienie ofiar stanu wojennego i nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

W tym roku do wyżej wspomnianej kampanii społecznej z własnej inicjatywy przyłączyli się uczniowie klas 2 TGF, 2 TBG, 2 TE, 2 TH, 2 bwa oraz 2 bwc, którzy wcześniej w ramach realizacji podstawy programowej z historii i teraźniejszości szczegółowo zapoznali się z działaniami władz PRL oraz życiorysami najmłodszych ofiar stanu wojennego. Część spośród nich udokumentowała swój udział w akcji, co można zobaczyć w galerii zdjęć poniżej.

Oskar Kowalski

Zobacz galerię