Podsumowanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mistrzyni Szymborska” na Zielonce

2023-12-28 11:06

Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Chcąc upamiętnić osiągnięcia wybitnej noblistki Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku przystąpił do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mistrzyni Szymborska”. Pod czujnym okiem koordynatorów pani Marzeny Lechowicz-Liro oraz pani Iwona Franczyk przez cały rok 2023 uczniowie podejmowali liczne działania promujące twórczość poetki, natomiast nauczyciele bibliotekarze przybliżali uczniom życie i twórczość Wisławy Szymborskiej poprzez, wystawy m.in. ”Wyklejanki Mistrzyni Szymborskiej”, czy „Ciekawostki z życia noblistki”. W czytelni wyeksponowano zgromadzone prze bibliotekę tomiki wierszy oraz biografie noblistki. Prezentowano także wiersze poetki, które zdobiły parapety i stoliki czytelni.

W czasie lekcji języka polskiego oraz lekcji bibliotecznych uczniowie wzorując się na pasji Wisławy Szymborskiej do robienia wyklejanek tworzyli oryginalne kolaże do wierszy poetki. Ogłoszony został także konkurs na kolaż do wybranego utworu noblistki.

Uczniowie przechadzając się korytarzami szkoły mogli zatrzymać się na chwilę w pokoju Szymborskiej, usiąść przy maszynie do pisania i przeczytać wiersz. Pokój noblistki posłużył także za tło do ogłoszonego w ramach projektu konkursu na przebranie za poetkę.

Młodzież podjęła również wyzwanie, przystępując do konkursu na odnalezienie najstarszego tomiku wierszy poetki w zbiorach okolicznych bibliotek. Natomiast koło plastyczne działające przy bibliotece z okazji Dnia Poezji wykonało kartki metodą kolażu z wierszami noblistki, które zostały podarowane wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Z okazji Światowego Dnia Poezji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, na którym młodzież czytała wiersze noblistki, a swoją obecnością uświetniła je brzeska poetka pani Anna Gaudnik.

Realizacja projektu to był niezwykle twórczy i wartościowy czas. Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim działaniom udało nam się przybliżyć młodzieży postać Wisławy Szymborskiej.

Iwona Franczyk