Ekopracownia w ZSTiB: Odkrywajmy magię Odnawialnych Źródeł Energii razem!

2023-12-28 11:14
Ekopracownia w ZSTiB: Odkrywajmy magię Odnawialnych Źródeł Energii razem!

W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko staje się coraz ważniejsza, odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna są kluczowymi elementami transformacji w dziedzinie energetyki.

W dniu 20 grudnia 2023 roku Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku nie tylko otworzył drzwi do swojej nowej Ekopracowni Odnawialnych Źródeł Energii, ale także rozpoczął kolejny etap w ekologicznej podróży uczniów. To wyjątkowe wydarzenie to nie sam krok w stronę zrównoważonego rozwoju, ale także inspiracja do bycia bardziej ekologicznym w codziennym życiu.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się ekologiczna fiesta, a ceremonię otwarcia uświetniło przecięcie wstęgi przez Dyrektora Szkoły Pana Jerzego Soskę, honorowych gości: Starostę Brzeskiego- Pana Andrzeja Potępę, Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Krakowie Pana Kazimierza Koprowskiego oraz przedstawiciela uczniów kształcących się w branży elektro-energetycznej. Ten moment został uwieczniony w obecności władz Wydziału Edukacji Pani Dyrektor Janiny Motak, Z-cy Dyrektora Wydziału Edukacji Pani Beaty Kusiak a także dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Ten moment symbolicznie otworzył nową pracownie, ale również podkreślił zaangażowanie społeczności szkolnej w troskę o naszą planetę. Dyrektor szkoły, w swoim pełnym pasji przemówieniu, nie zapomniał podkreślić roli, jaką uczniowie odgrywają w tworzeniu bardziej ekologicznej przyszłości. Ten ważny dzień uświetniło również wystąpienie Starosty Brzeskiego oraz Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Podczas uroczystości głos zabrali też uczniowie, którzy nie tylko opowiedzieli o instalacjach fotowoltaicznych, ale także podzielili się swoimi pomysłami na to, jak być bardziej ekologicznym w szkole i poza nią. Ich entuzjazm i zaangażowanie są prawdziwym źródłem inspiracji dla całej społeczności szkolnej.
Równie ważnym elementem wydarzenia był krótki wykład nauczyciela przedmiotów zawodowych Pana Krzysztofa Lesia na temat statystyk instalacji fotowoltaicznych, które zostały zamontowane w pracowniach. Dokładnie wytłumaczył wszystkim obecnym funkcjonowanie i działanie nowych instalacji. Opowiedział on nie tylko o teorii, ale również postawił przed uczniami wyzwania, jakie niesie za sobą bycie eko-aktywnym członkiem społeczeństwa.
Pracownia OZE powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Realizacja zadania „Utworzenie pracowni odnawialnych źródeł energii” uzyskała finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt wyniósł 71 632,00 zł, z czego kwota dotacji to 64 468,80 zł, a 10% inwestycji to wkład własny powiatu brzeskiego.

W EKOPRACOWNI zainstalowano dwie mikroinstalacje, stanowiące platformę dydaktyczną dla uczniów branży elektro-energetycznej. Pierwsza to instalacja on-grid o mocy 10 kWp, promująca innowacyjne podejście do OZE. Druga to instalacja off-grid z turbiną wiatrową i panelami fotowoltaicznymi, dostarczająca niezależne źródło zasilania części pracowni i stanowiąca narzędzie dydaktyczne. Obejmuje funkcje monitoringu produkcji energii, a magazyny energii, będące integralną częścią tej instalacji stanowią punkt wyjścia do rozmów o konieczności ich tworzenia, inspirując świadomość ekologiczną uczniów.

Odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna wspólnie stanowią kierunek, którym powinna podążać dzisiejsza społeczność. Wykorzystanie OZE i zwiększenie efektywności energetycznej nie tylko pomagają w ochronie środowiska, ale także przyczyniają się do oszczędności finansowych i tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich. Dlatego warto dążyć do integracji tych rozwiązań zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym.

Otwarcie Ekopracowni Odnawialnych Źródeł Energii to nie tylko moment uroczystości, ale także symboliczny początek nowego rozdziału w życiu uczniów. To zaproszenie do odkrywania magicznej siły odnawialnych źródeł energii, ale również do bycia eko-bohaterem na co dzień. Czas, by każdy uczeń stał się częścią tej ekologicznej rewolucji, budując razem bardziej zrównoważoną przyszłość. Wszystko zaczyna się od małych, codziennych kroków, a my razem możemy naprawdę zmienić świat!

Tekst: Justyna Gładka

Zdjęcia: Iwona Słowiak