Kształtowanie przyszłości branżowej – podsumowanie działań w ramach projektu „Fachowcy w Swojej Branży”

2024-01-09 12:23

Dobiegł końca projekt pod nazwą „Fachowcy w swojej branży”, którego realizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Beneficjentem przedsięwzięcia był Powiat Brzeski, a czas trwania projektu obejmował okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Z zaangażowaniem przystąpiono do realizacji zadań, mających na celu dostosowanie systemu kształcenia do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy, szczególnie poprzez praktyczną naukę zawodu we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Całkowita wartość projektu, sięgająca 4 081 441 zł, niewątpliwie potwierdza skalę inwestowania w rozwój kompetencji i umiejętności.

W projekcie wzięło udział łącznie 1179 osób, przy czym należy podkreślić, że jedna osoba mogła skorzystać z kilku form wsparcia.  Zrealizowano 164 kursy zawodowe, z których łącznie skorzystało 988 uczniów, w tym 346 zdobyło cenne kwalifikacje zawodowe, takie jak: uprawnienia eksploatacyjne SEP do 1kV, prawo jazdy kategorii B, operator dronów, obsługa wózków jezdniowych, spawacz. Ponadto 39 nauczycieli podniosło w tym czasie swoje kompetencje, a 4 z nich podjęło studia podyplomowe. Dzięki wsparciu 83 lokalnych przedsiębiorstw w ramach wakacyjnych staży zawodowych 386 uczniów zdobyło praktyczne doświadczenie, poszerzając jednocześnie własne horyzonty dotyczące podjęcia przyszłej ścieżki zawodowej. Całkowity koszt realizacji staży wyniósł 1 065 485,16 zł. Każdy z uczniów biorących udział w tej formie wsparcia otrzymał stypendium w wysokości 2 300,00 zł oraz zwrot kosztów dojazdu, natomiast przedsiębiorcy pozyskali refundację kosztów stażu. W ciągu ostatnich trzech lat szkolnych stypendium otrzymało także 54 najzdolniejszych uczniów, środki przeznaczone na ten cel wyniosły łącznie 270 000,00 zł, kwota przypadająca na jednego stypendystę wyniosła 5 000 zł.

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy za owocną współpracę i wierzymy, że efektem tego przedsięwzięcia będą dobrze wykształceni i przygotowani do rynku pracy absolwenci, gotowi na nowe wyzwania.

logotypy.png