Nauczyciele z Zielonki w programie Erasmus+

2024-03-01 08:43
Nauczyciele z Zielonki w programie Erasmus+

Grupa nauczycieli zawodu z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku uczestnicząc w programie Erasmus+, projekcie nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000053590 obserwowała pracę wybranych firm w Chorwacji w Splicie. Wśród firm, w których obserwowano pracę znalazły się gastronomia, hotelarstwo, informatyka, geodezja, mechanik samochodowy, elektryk.

Program rozpoczął się od poznania systemu edukacji w Chorwacji, chorwackich ram kwalifikacji (CHRK) oraz prezentacji poszczególnych odwiedzanych firm.

Chorwacki system edukacji jest scentralizowany i zarządzany na wszystkich poziomach przez Ministerstwo Nauki i Edukacji Republiki Chorwacji. Szkolnictwo chorwackie działa zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Programy realizowane przez szkoły podstawowe mogą być ogólnodostępne i specjalne.

Mentorzy przedsiębiorstw reprezentujących odpowiednie zawody, zapoznali uczestników z przepisami bhp danego stanowiska, metodami i sposobami pracy, w każdym z nich. Szczegółowych informacji i umiejętności udzieli w konkretnych zakładach i na stanowiskach pracy.

Największe zainteresowanie z odwiedzanych firm wzbudziła firma serwisująca hulajnogi elektryczne. Firma znajduje się w Splicie - sprzedaje i serwisuje hulajnogi, które są najpopularniejszym środkiem poruszania się wśród młodzieży szkolnej i nie tylko. Jak wskazano firmy te to przyszłość. Hulajnogi są w miarę tanie, szybkie, ekonomiczne i ekologiczne.

Chorwacja to kraj położony nad morzem śródziemnym z pięknym krajobrazem, ciepłym klimatem, sprzyjającym odpoczynkowi. Ludzie bardzo przyjaźni, pomocni.

W restauracjach serwuje się dużo owoców morza, które są podstawą chorwackiej kuchni. Hotele spełniają standardy europejskich hoteli w danej klasie i nie różnią się od polskich.

W ramach zajęć kulturowych zwiedziliśmy park KRK. Krka – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik, założony w roku 1985 w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka gdzie rzeka tworzy wodospady, kaskady i bystrzyny oraz miasto zamków na wodzie Kastela.

Elżbieta Wojnowicz