Branżowe Centrum Umiejętności w Brzesku

2024-04-04 14:54
Branżowe Centrum Umiejętności w Brzesku

bez-tytulu.png

W dniu 3 kwietnia 2024 r. Powiat Brzeski zawiązał partnerstwo w ramach projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w branży elektroniczno-mechatronicznej w Brzesku”, które ma na celu rozwój specjalistycznych umiejętności zawodowych w dziedzinie mechatroniki. Dzięki temu połączeniu powiat będzie mógł współpracować z innymi instytucjami, przedsiębiorstwami oraz uczelnią wyższą. Wspólna praca z partnerami umożliwi dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb na rynku pracy oraz podniesieniu kwalifikacji zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie placówką, która połączy w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewni trwałą współpracę w branży elektroniczno – mechatronicznej. Funkcjonowanie BCU polegać będzie na kształceniu młodzieży, jak i dokształcaniu dorosłych oraz podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli, dając dostęp do najnowocześniejszych technologii w dziedzinie mechatroniki. Planuje się, że w szkoleniach i kursach weźmie udział co najmniej 240 osób. Ponadto zaplanowano szkolenia, które odbędą się  za pośrednictwem platformy zdalnego uczenia. Programy szkoleniowe będą obejmować zagadnienia związane z cyfrową oraz zieloną transformacją.

BCU wprowadzi do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nową kwalifikację z zakresu edukacji pozaformalnej (sektorowej), dostosowaną do potrzeb branży elektroniczno-mechatronicznej. Centrum będzie również prowadzić ośrodek egzaminacyjny w zakresie egzaminów zawodowych i innych egzaminów właściwych dla dziedziny mechatroniki, przygotowując uczestników do spełnienia wymagań rynku pracy.