Obóz szkoleniowy klasy OPW

2024-05-08 13:40
Obóz szkoleniowy klasy OPW

Klasa Oddziału Przygotowania Wojskowego wraz z opiekunem odbyła dwudniowy wojskowy obóz szkoleniowy w Górach Gorzkowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska). Szkolenie obejmowało teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu strzelectwa, terenoznawstwa, taktyki wojskowej, musztry i wspinaczki skałkowej. Młodzież rozegrała bitwę w paintball w podziale na plutony, poznała tajniki survivalu, posługiwania się w terenie mapą i kompasem, pokonywała piesze i wodne przeprawy z elementami ratownictwa, a także odbyła całonocną wartę w obozowisku, pilnując m.in. ogniska rozpalanego za pomocą krzesiwa. Zajęcia poprowadzili żołnierze i instruktorzy, którzy pozwolili kadetom doświadczyć żołnierskiego życia nacechowanego dyscypliną, punktualnością i odpowiedzialnością za siebie i innych. Przetrwanie w surowych warunkach pogodowych (temp. w nocy zaledwie 1 stopień Celsjusza) i bez udogodnień, okazało się najlepszą szkołą życia i wyzwaniem dla młodych kadetów.

Obóz był częściowo sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Brzesku poprzez realizację projektu Stowarzyszenia Dobroczynnego Iskierka Nadziei w Czchowie "A może służba mundurowa".