Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku: "W poszukiwaniu zaginionego zdjęcia”

2024-06-18 10:04
Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku: "W poszukiwaniu zaginionego zdjęcia”

10 czerwca 2024 r. uczennice klasy 4AT: Anna Śmietana i Gabriela Rogula wzięły udział w II edycji  Konkursu Historycznego w formie gry terenowej W poszukiwaniu zaginionego zdjęcia, który w tym roku miał zasięg wojewódzki.

Szkolne drużyny poszukiwały zaginionego zdjęcia Wincentego Witosa przedstawiającego ważne wydarzenie - spotkanie Witosa z Władysławem Reymontem, który przybył do Gminy Wierzchosławice na dożynki po otrzymaniu nagrody Nobla za powieść Chłopi.

Kilkudziesięciu uczniów z 12 szkół podstawowych i 9 szkół ponadpodstawowych spotkało się na stacji PKP w Bogumiłowicach. Dożynkowy orszak przejechał bryczkami do Wierzchosławic, a następnie udał się do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Kolejno uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na Ścieżkę Edukacyjną poświęconą trzykrotnemu premierowi RP – Wincentemu Witosowi. Odwiedzili miejsce narodzin Witosa, młyn z początku XX wieku, bibliotekę, w której mieścił się gabinet polityka, a także kaplicę cmentarną - miejsce pochówku rodziny Witosów i samego premiera. Następnie miały miejsce zmagania w formie testu historycznego i gry terenowej z wymagającymi sprytu i kreatywności zadaniami – to wszystko na terenie dawnego gospodarstwa Witosa, a obecnie Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.                                                                              

Uczniowie wykazali ogromne zaangażowanie, a przede wszystkim szeroką wiedzę historyczną. Zwycięskie drużyny, wśród których znalazły się Ania i Gabrysia z 4AT odebrały zasłużone nagrody i dyplomy w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Serdecznie gratulujemy!                                                                                   

Organizatorami II Konkursu Historycznego byli: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie, Centrum Kultury Wsi Polskiej, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Stowarzyszenie Oświatowe Horyzont w Bogumiłowicach. Autorką scenariusza gry i prowadzącą konkurs była Anita Stinia.  Patronatu i wsparcia udzieliło: Województwo Małopolskie, Powiat Tarnowski, Gmina Wierzchosławice, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa. Patronem medialnym wydarzenia była Synaj TV.                         

Opiekunem uczennic była Katarzyna Piórkowska.

 

Zobacz galerię