Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Uczniowie z ZSTiB w Brzesku z wizytą wirtualną w House of European History

2024-06-25 17:48
Uczniowie z ZSTiB w Brzesku z wizytą wirtualną w House of European History

W dniach 10-12 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku w klasach 3TP, 3TE, 3TI, 1TB i 1TI przeprowadzono lekcje muzealne, wykorzystując zasoby House of European History (Dom Historii Europy) w Brukseli. Uczniowie zostali zapoznani z genezą powstania muzeum, jego celem i niektórymi eksponatami. Z inicjatywą powstania placówki wystąpił w 2007 roku niemiecki polityk,  ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering. On też określił w przemówieniu cel: „ pogłębianie wiedzy Europejczyków wszystkich pokoleń na temat ich własnej historii i przyczynianie się w ten sposób do lepszego zrozumienia rozwoju Europy obecnie oraz w przyszłości”. (cyt. za: wikipedia.org/wiki/Dom_Historii_Europejskiej, data dostępu 10.06.2024). Muzeum otwarto 6 maja 2017 roku. Mieści się ono w Parku Leopolda, niedaleko siedziby Parlamentu Europejskiego. Najważniejszą częścią Domu Historii Europy jest stała ekspozycja, która na 5 piętrach zajmuje 4000 m.kw. powierzchni. Wystawa prezentuje dziedzictwo Europy w kilku obszarach tematycznych: filozofia, demokracja, praworządność, wszechobecność chrześcijaństwa, humanizm, oświecenie, rewolucje, kolonializm, terror państwowy. Omawiając poszczególne elementy dziedzictwa europejskiego, w kwestii praworządności, nauczyciel zwrócił uwagę na 3 zasady prawa rzymskiego, które są aktualne do dziś:

- żyć uczciwie ( Honeste vivere)

- nie szkodzić nikomu ( Alterum non laedere)

- oddajcie każdemu to, co jego ( Suum cuique tribuiere)

Na 5 piętrze znajduje się ekspozycja, poświęcona wydarzeniom roku 1989 i obaleniu komunizmu. Naczelne miejsce zajmuje fragm. muru berlińskiego. Są też publikacje Michaiła Gorbaczowa. Marginalnie potraktowano udział Lecha Wałęsy i powstanie NSZZ „Solidarność” w wydarzeniach. Nie doceniono wkładu papieża Jana Pawła II (W Polsce pojawiły się krytyczne artykuły w prasie o tym). Jest wzmianka o Okrągłym Stole. Tak wewnętrzne spory w Polsce, wpłynęły na odbiór naszego kraju w świecie. Symbolem upadku komunizmu stało się zburzenie muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku, a nie, przeskoczenie przez mur Lecha Wałęsy, by dostać się do Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku i rozpocząć strajk, który w efekcie doprowadził do upadku systemu.

Lekcje muzealne przeprowadzono jako efekt szkolenia w Belgii, które nauczyciele odbyli w ramach projektu „Stem in the Museum". W projekcie biorą udział nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych: Anna Skoczek, Ilona Szurmańska, Marek Jadczak, Michał Jemioło – koordynator projektu oraz uczniowie: Jakub Niedźwiecki, Amelia Ledzińska, Patryk Ząbkowski, Izabela Korzeniowska, Nikodem Szpak, Bartłomiej Andrzejewski, Karol Leszczyński, Patryk Widło.

Anna Skoczek

Zobacz galerię