Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najlepszy Geodeta na Zielonce

2024-07-02 09:37
Najlepszy Geodeta na Zielonce

17 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbył się konkurs na ,,Najlepszego Geodetę". W zmaganiach brało udział 5 uczniów kształcących się w zawodzie technik geodeta. Rywalizacja polegała na wykonaniu trzech zadań. Za rozwiązanie każdego z nich uczeń mógł zdobyć maksymalnie 20 punktów.

Pierwsze zadanie polegało na precyzyjnym spoziomowaniu i scentrowaniu instrumentu pomiarowego w trudnych warunkach polowych w jak najkrótszym czasie. Kolejne zadanie sprawdzało umiejętności posługiwania się programem do obliczeń geodezyjnych. Uczniowie obliczali współrzędne punktów na podstawie danych pomiarowych umieszczonych na szkicu polowym oraz wykonywali raport z przeprowadzonych obliczeń. Trzecie zadanie polegało na opracowaniu w programie graficznym do tworzenia map, mapy z inwentaryzacji powykonawczej budynku z przyłączami w skali 1:500. Uczniowie wykorzystywali dane z pomiaru odbiornikiem GPS, z których rysowali mapę korzystając z informacji zawartych na szkicu. Musieli wykazać się nie tylko umiejętnością czytania opracowań kartograficznych, ale także znajomością aktualnych przepisów prawa obowiązujących w geodezji, aby na mapie umieścić wyłącznie elementy wymagane tymi przepisami,  zastosować odpowiednie oznaczenie, kolor, grubość i styl linii oraz opis.

Najlepszym geodetą okazała się uczennica klasy 3TBG Gabriela Czubek uzyskując 56 punktów. Znakomicie poradziła sobie z wszystkimi zadaniami konkursowymi, co zasługuje na szczególne uznanie, gdyż ich stopień trudności znacząco wykraczał poza podstawę programową. Świadczy to o tym, iż nasi geodeci kształceni są na wysokim poziomie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a niezdecydowanych jeszcze ósmoklasistów zapraszamy na geodezję - bo warto mierzyć wysoko.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagrody dla zwycięzcy konkursu.

 

Małgorzata Węgrzynowska

Zobacz galerię