Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Stem in the Museum na Zielonce - spotkanie informacyjne uczestników projektu

2024-09-16 10:17
Stem in the Museum na Zielonce - spotkanie informacyjne uczestników projektu

Dnia 10 września 2024 roku, z inicjatywy międzynarodowego koordynatora projektu Stem in the Museum Michała Jemioło, w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbyło się spotkanie informacyjne, skierowane do uczniów, biorących udział w projekcie i ich rodziców. Celem było przedstawienie założeń projektu i sposobów jego realizacji. Na wstępie M. Jemioło scharakteryzował szkoły i instytucje biorące, oprócz ZSTiB, udział w przedsięwzięciu: Adana Science and Art Center (Bilsem) in Adana, Turkiye, Liceum Teoretic „Dante Alighieri”, Romania, Instytuut Voor Turkse Studies Integratie en Onderzoek, Belgium oraz podał kwotę dofinansowania, wynoszącą 60 000 Euro.

Następnie zapoznał zebranych z działaniami już podjętymi w ramach realizacji projektu, które obejmowało:

- spotkanie organizacyjne w Polsce; warsztaty artystyczne w Zalipiu, wizytę w Tarnowie, w KL Auschwitz, zwiedzanie Muzeum UJ w Collegium Maius, prezentację wahadła Foucaulta, spacer śladami wybitnego matematyka W. Banacha po Krakowie, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i spacer po Warszawie oraz

- wyjazd szkoleniowy nauczycieli do Belgii i udział w warsztatach, obserwację zajęć edukacyjnych w muzeach w Gandawie, zapoznanie z zabytkami Brugii, zwiedzanie muzeów Brukseli (np. Muzeum Historii Europy).

W dalszej części zebrania koordynator zapoznał uczniów i rodziców z zadaniami, które należy podjąć, m.in. : opracowanie logo projektu, e-booka, stworzenie strony internetowej, bloga zawierającego relacje, publikowanie na e-twinning. Przedstawił też plan kolejnego wyjazdu do Turcji w dniach 22-28 października 2024 roku. Spotkanie w Turcji zatytułowano „Restauratorzy”. Obejmuje ono kilkudniową wymianę grup studenckich w Göbekli Tepe, mieście wpisanym na stałą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie m.in. nauczą się modelowania obiektów historycznych za pomocą drukarki 3D, zapoznają się z tajnikami kryptologii, stworzą elektroniczną mapę wykorzystującą fotografie obiektów UNESCO. Na koniec w drodze losowania wyłoniono uczestników wyjazdu do Turcji.

Rodzice nie kryli zadowolenia, że szkoła stwarza coraz to nowsze możliwości rozwoju ich dzieciom, obok edukacji formalnej proponuje edukację nieformalną, a nauczyciele podejmują się coraz większych wyzwań. Mamy nadzieję, że udział w projekcie Stem in the Museum przyniesie konkretne korzyści naszym uczniom, zaowocuje integracją międzykulturową, tolerancją, otwartością na świat, zwiększy kompetencje językowe i pewność siebie.

 

Anna Skoczek

Zobacz galerię