Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Uczniowie Technikum im. J. Piłsudskiego na seansie filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” w kinie Planeta

2024-10-09 07:52
Uczniowie Technikum im. J. Piłsudskiego na seansie filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” w kinie Planeta

01 października 2024r. uczniowie z klasy 4AT, 4FT i 4LT wraz z opiekunami p. Dorotą Pamułą, p. Bogumiłą Olchawą i p. Grażyną Piotrowską udali się na wycieczkę edukacyjno- integracyjną do kina Planeta . Głównym punktem programu był film pt. „ Niepewność. Zakochany Mickiewicz” z Nikodemem Rozbickim i Aleksandrą Piotrowską w rolach głównych.

To historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz” to historia płomiennego romansu w baśniowej scenerii szlacheckiego majątku, która zainspirowała powstanie „Ballad i romansów”. Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Trenuje szermierkę, spiskuje, marząc o wolnej Polsce, a wszystko to w towarzystwie przyjaciół – Tomasza Zana (Antoni Sałaj) i Michała Wereszczaka (Adrian Zaremba).

Próba miłości i przyjaźni

Szczególną uwagę poświęca jednak Maryli Wereszczakównie (Aleksandra Piotrowska). Błyskotliwa i piękna dziewczyna robi na młodzieńcu niesamowite wrażenie. Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, jest nieszczęśliwie zakochany w Maryli, ale ona pozostaje nieczuła na jego zaloty i szybko zwraca uwagę na Adama, który odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi jest coraz silniejsze. Kiedy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami…

Młodzież była pod dużym wrażeniem gry aktorskiej, gry słów i pejzaży ukazanych w filmie.

Uczniowie podkreślali, że możliwość poznania bliżej postaci polskiego wieszcza Adama Mickiewicza pozwala lepiej zrozumieć jego dzieła i skłania do głębszych nad nimi refleksji.

Następnie klasy w ramach integracji udały się na kręgle, gdzie wspólnie z wychowawcami sympatycznie i na wesoło spędzili popołudnie.

 

Zobacz galerię