
8 i 9 października b.r, uczniowie klas 1AT, 1FT, 1LT, 1RT wraz z opiekunami: p. Moniką Madej, p. Małgorzatą Kluską, p. Janem Gębalą, p. Katarzyną Piórkowską, P. Renatą Kopeć i p. Anną Kalinowską pojechali na wycieczkę edukacyjną do Czchowa nad Jezioro Czchowskie.
Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w projekcie ekologicznym pt. „Wpływ działań człowieka na środowisko naturalne Jeziora Czchowskiego” w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Część 2) Fundusz Ekologii” w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Celem projektu jest wykazanie w jakim stopniu działania antropogeniczne zmieniają środowisko Jeziora Czchowskiego oraz jak temu możemy zapobiec.
Zadaniem uczniów było: pobieranie próbek wody i gleby i badanie ich parametrów, omówienie działania turbiny wodnej na przykładzie zapory na rzece Dunajec oraz obserwacje środowiska naturalnego wokół Jeziora Czchowskiego.
Uczniowie pracowali w grupach. Część uczniów wybrała się na wycieczkę terenową w kierunku Zapory Czchowskiej i dalej wzdłuż Dunajca , w kierunku miejscowości Piaski Drużków. Na zajęciach terenowych omówiono geografię i historię regionu, działanie Zapory Czchowskiej, pobrano próbki gleby do badania. Pozostali uczniowie zostali nad jeziorem. Za pomocą czerpaka pobierano wodę z jeziora i dokonywano pomiarów podstawowych parametrów fizykochemicznych wody.
Wyniki projektu zostaną opracowane pod koniec października i podane do informacji publicznej.
Jezioro Czchowskie to zbiornik retencyjny w województwie małopolskim powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec na zaporze wodnej w Czchowie. Zlokalizowany jest w środkowym biegu Dunajca (zapora w km. 67,5), na obszarze Pogórza Karpackiego, zasilany głównie wodami Dunajca, w mniejszym stopniu potoku Łososina. Jezioro zaczyna się powyżej wsi Tropie, czyli 4 km powyżej zapory. Jego szerokość wynosi 750 m, a największa głębokość dochodzi do 9,5m.
Do głównych funkcji zbiornika zaliczymy: przeciwpowodziową, energetyczną, zaopatrzenia w wodę, rekreacyjną i turystyczną.
W drugim dniu uczniowie klas 1AT i 1RT dodatkowo odwiedzili zamek w Melsztynie - ruiny zamku na wzgórzu Zamczysko nad Dunajcem we wsi Melsztyn.
Zamek w Melsztynie to jedna z aż 12 twierdz, jakie strzegły ważnego szlaku handlowego na Węgry, który prowadził wzdłuż Dunajca przez region dzisiejszej Małopolski. Co więcej, zbudowany w latach 1340-62 melsztyński zamek był własnością niezwykle bogatych rodów: Melsztyńskich, Jordanów, Tarłów i Lanckorońskich. Przez ponad 400 lat zamek wciąż się rozrastał, jednak kres jego świetności przyszedł w 1770 roku wraz z napadem wojsk konfederacji barskiej.