
16 października 2024 roku uczniowie klasy 4 IT, wraz z opiekunami – panią Moniką Prokop oraz panią Anną Zielińską-Gunią, pojechali na wycieczkę do Katowic i Chorzowa.
Oto jak wycieczkę relacjonuje jeden z jej uczestników: „Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy trzy stałe wystawy, obejmujące kolekcję sztuki polskiej od 1800 roku do czasów współczesnych, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej oraz wystawę poświęconą historii Górnego Śląska.
Na wystawie mogliśmy zobaczyć między innymi dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Makowskiego, Wojciecha Kossaka, Jana Matejki, poznaliśmy także historię zaginionej „Pomarańczarki” autorstwa Aleksandra Gierymskiego. Zapoznaliśmy się również ze sztuką linorytu, a także ze sztuką nieprofesjonalną, w tym z twórczością Teofila Ociepki i Pawła Wróbla.
Zwiedziliśmy wystawę dotyczącą historii Górnego Śląska (znajdującą się 14 metrów pod ziemią), obejmującą czasy od średniowiecza aż do II Wojny Światowej i lat powojennych. Mogliśmy obejrzeć między innymi makietę baszty w Cieszynie, rekonstrukcje szatni górników w kopalni, pokoju w hotelu robotniczym oraz wnętrza mieszkań z okresu PRL w wielkiej płycie.
Po zakończonym oprowadzaniu przez panią przewodnik po wystawach stałych, udaliśmy się na dwie wystawy czasowe, znajdujące się na terenie Muzeum Śląskiego: „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie” oraz „Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna”. Ta ostatnia prezentuje niesłychane bogactwo grafiki artystycznej tworzonej na przestrzeni kilku wieków.
Po intensywnym zwiedzaniu Muzeum Śląskiego udaliśmy się do Parku Śląskiego w Chorzowie, skąd przeszliśmy do kolejnego punktu naszej wycieczki, którym było Planetarium – Śląski Park Nauki.
Na 23-metrowym ekranie sferycznym obejrzeliśmy seans „Do krańców Wszechświata”. Była to wędrówka po aktualnym niebie oraz opis gwiazdozbiorów i innych obiektów astronomicznych.
Wspólnie z przewodnikiem obejrzeliśmy jedną ze stałych ekspozycji zatytułowaną „Geofizyka”, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach mogliśmy przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, wcielić się w role prezentera pogody. W specjalnych komorach mogliśmy odczuć różnicę temperatur w różnych sferach klimatycznych.
Do Brzeska wróciliśmy późnym wieczorem. Ten dzień był pełen wrażeń, emocji, a także ciekawych informacji i wiedzy.”