Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Nauka z bliska uczniowie z Zielonki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

2025-04-30 10:54
Nauka z bliska uczniowie z Zielonki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

W kwietniu uczniowie kl. 4TMe z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie – jedno z najważniejszych centrów badań nad fizyką jądrową i plazmową w Polsce. Wycieczkę zaplanował pan mgr Marcin Madej, a opiekę nad nami sprawowała wychowawczyni mgr Danuta Reczek-Chyl oraz pani wicedyrektor Patrycja Ptak-Żołna.

Podczas wizyty zapoznaliśmy się z różnorodnymi urządzeniami pomiarowymi, w tym aparaturą służącą do detekcji pierwiastków promieniotwórczych w powietrzu. Zwiedziliśmy laboratoria, w których naukowcy badają promieniotwórczość różnych materiałów, w tym roślin i zwierząt. Ugruntowaliśmy swoją wiedzę o promieniowaniu, jego rodzajach oraz wpływie na środowisko i otoczenie człowieka.

Duże wrażenie zrobiła na nas prezentacja urządzenia typu Plasma Focus – kompaktowego generatora plazmy wysokotemperaturowej, który służy do badań nad zjawiskami zachodzącymi w ekstremalnych warunkach.

Poznaliśmy również zagadnienia związane z układami cienkowarstwowymi, które odgrywają kluczową rolę w elektronice i nanotechnologii. Na zakończenie uczestniczyliśmy w fascynującym wykładzie pani dr Dominiki Kuźmy na temat magnetyzmu, który został wzbogacony o ciekawe doświadczenia z lewitującym pociągiem i magnetycznym wahadłem, pomogły nam one lepiej zrozumieć właściwości materiałów magnetycznych.

Wycieczka do IFJ PAN była niezwykle inspirującym doświadczeniem, które pozwoliło nam zobaczyć, jak wygląda praca naukowców i jak zaawansowane badania wpływają na rozwój technologii oraz naszego codziennego życia.

Patryk Ząbkowski 

 

Zobacz galerię