Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Festiwal Nauki na „Zielonce”

2014-01-31 07:59
Festiwal Nauki na „Zielonce”

W dniach 22-23 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku odbył się po raz siódmy Festiwal Nauki. W tym roku impreza cieszyła się rekordową frekwencją, odwiedziło nas aż 500 uczniów z 16 gimnazjów  powiatu brzeskiego, bocheńskiego i tarnowskiego wraz z opiekunami.

Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach matematyki, fizyki, informatyki, geografii, geodezji i elektrotechniki.

Wszystkie zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.


Na pokazach z fizyki goście mogli zobaczyć m.in.  nietypowe zastosowania kuchenki indukcyjnej, jak działa lasso i jak złapać byka za rogi, czym różni się światło latarki od płomienia świecy, przebieg zjawiska regelacji lodu oraz wirujący zimny ogień i parasolkę z mapą rozgwieżdżonego nieba.

W trakcie zajęć warsztatowych z matematyki uczniowie zajmowali się optymalizacją i szacowaniem. Eksperymentalnie dowodzili, że wśród figur o stałym obwodzie największe pole ma koło, szacowali wartość liczby pi wykonując doświadczenie Buffona. Poznali wiele ciekawych faktów, w tym sposób oszacowania liczby czołgów produkowanych przez Niemców, zastosowany przez Aliantów podczas wojny.

 



Na lekcjach geodezji gimnazjaliści mieli okazję poznać budowę i zasadę działania nowoczesnych instrumentów geodezyjnych. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać pomiar m.in. wysokości biurka niwelatorem cyfrowym oraz kątów i długości tachimetrem elektronicznym. Jak na przyszłych geodetów przystało wykreślali również mapę sytuacyjną w programie MikroMap.


W ramach zajęć z informatyki dowiedzieli się jak napisać własny komunikator w Delphi oraz jak przeprowadzić audyt bezpieczeństwa sieci WiFi.

Na geografii uczniowie tworzyli  szlaki turystyczne przez pasy pobrzeży, pojezierzy, wyżyn i Karpat ukazując ich atrakcyjność, a na elektrotechnice poznali budowę i zasadę działania systemu alarmującego nadejście burzy.


oprac. Marta Aleksiewicz