
Cywilizacja i kultura, nieodłącznie kojarzą się ze sztuką i teatrem. Toteż Łysa Góra postanowiła oddać hołd artystom i twórcom, którzy krzewią lub krzewili sztukę wśród nas na przestrzeni wieków.
Dwudziesty siódmy dzień marca tego roku, na długo zapadnie w pamięć wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w obchodach DNIA TEATRU w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze. Pomysłodawczyniami tegoż projektu były Bernadetta Wojtasińska i Małgorzata Sumara.
Wśród zaproszonych gości byli: Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, przewodniczący Komisji Oświaty i jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej Tomasz Gurgul, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwii Włodzimierz Gurgul, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łysej Górze Artur Potępa, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze oraz młodzież szkół powiatu brzeskiego wraz z opiekunami.
Zanim ten dzień nastał, ogłoszone zostały 3 konkursy dla młodzież pragnącej wykazać się wiedzą o teatrze lub talentami informatyczno-plastycznymi. W dwóch konkursach: plastycznym na najpiękniejszą maskę oraz informatycznym Historia Teatru, mogli wziąć udział uczniowie ZSTiO, natomiast jeszcze inny konkurs plastyczny Teatr wyobraźni, był adresowany wyłącznie dla młodzieży spoza szkoły. Najlepszą pośród łysogórskiej młodzieży okazała się uczennica 3 gimnazjum Magdalena Bąba, która zajęła oba I miejsca. Natomiast laureatami Teatru wyobraźni zostali:
I miejsce Monika Maćko PG w Sufczynie,
II miejsce Małgorzata Czyżycka PG w Iwkowej,
III miejsce Weronika Batko PG w Sufczynie,
Wyróżnienia przyznano: Sylwii Malinowskiej z PG w Sufczynie, Kariny Węgrzyn z Porąbki Uszewskiej, Gabrieli Czyżyckiej i Aleksandry Bodek z PG w Iwkowej.
Dodać należy, iż komisji sędziowskiej przewodniczył wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dr Stanisław Brach (absolwent ZSTiO).
Podczas trwania imprezy, można było obejrzeć sztukę Poskromienie złośnicy W. Szekspira, w wykonaniu młodzieży naszej szkoły, a także spektakl Na straganie zaprezentowany przez maluszki z łysogórskiego przedszkola, przygotowany pod kierunkiem Bożeny Sachy. Natomiast hitem okazał się występ nauczycieli i pracowników ZSTiO w sztuce Idziemy do zoo. Z sentymentem będziemy wspominać niezapomniane kreacje odegranych zwierząt!
Dla miłośników teatru, spoza naszej szkoły zorganizowano drużynowy konkurs wiedzy Z Teatrem na Ty, dotyczący wszystkich aspektów sztuki widowiskowej, który przygotowała i poprowadziła Mirosława Sacha. Wzięło w nim udział 7 trzyosobowych drużyn, a najlepszymi okazali się uczniowie gimnazjum z Porąbki Uszewskiej. Za nimi uplasowało się gimnazjum z Sufczyna, trzecie miejsce zajęło gimnazjum nr 2 z Brzeska.
Nie tylko wiedza o teatrze, ale również szlif umiejętności aktorskich był dla organizatorów bardzo ważny, dlatego zorganizowane zostały warsztaty teatralne pod kierunkiem Katarzyny Gurgul. W trakcie których można było się wykazać zdolnościami teatralnymi i dowiedzieć się więcej o tajnikach tej sztuki oraz nabrać ogłady scenicznej.
Na podsumowanie dnia przyjemności dopełniły wspólne fotografie ze zwierzątkami, podziwianie prezentacji multimedialnej Historia Teatru; czerpanie inspiracji z konkursowych prac plastycznych, a wszystko w miłej atmosferze przy drinku bezalkoholowym i ciastku.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w DNIU TEATRU i zapraszamy do ZSTiO każdego dnia!
oprac. L. Piechnik