Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Teatr w Publicznym Przedszkolu w Czchowie

2014-06-18 11:08
Teatr w Publicznym Przedszkolu w Czchowie

W ramach projektu ,,Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim” Publiczne Przedszkole w Czchowie brało udział w realizacji Rocznego Planu Wspomagania w obszarze: Techniki uczenia się i metody motywujące do nauki  w roku szkolnym 2012/2013 oraz w roku szkolnym 2013/2014. Podczas szkoleń postanowiliśmy doskonalić swój warsztat pracy w obszarze edukacji teatralnej .
 

 
Zabawy w teatr należą do najbardziej lubianych przez dzieci form. Już maluchy chętnie bawią się w teatr, odtwarzając sytuacje z życia rodzinnego, przedstawiając role osób z najbliższego otoczenia: mamy, taty czy nauczycielki. Łatwo można zauważyć, jak wielką radość sprawia dzieciom przygotowanie przedstawienia dla kolegów, a szczególnie dla rodziców i dziadków.
Teatrzyki  w naszym przedszkolu wprowadzamy  w różnych sytuacjach. Zabawy w teatr dostarczają wielu artystycznych przeżyć, ukazują piękno utworów literackich, wzbogacają wiedzę o świecie, uspołeczniają i wyzwalają twórczą ekspresję.
 
Zabawy w teatr uczą:
 
ü  nawiązywania serdecznych kontaktów z rówieśnikami
ü  dostrzegania dobra i zła oraz potrzeb innych ludzi
ü  okazywania radości i smutków
ü  rozwiązywania konfliktów
ü  sposobu spędzania wolnego czasu przeznaczonego na swobodna zabawę
ü  kreatywności
 
 W  pracy z dziećmi w różnym wieku zawsze bardzo ważne jest aby w sali, gdzie pracujmy zawsze znajdował się kącik, w którym znajdują się elementy teatralne. Mamy w salach drewniane teatrzyk wykonane przez rodziców, kukiełki, które powstały w ramach konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców . Dzieci w każdej chwili dzieci wykorzystują do różnych zabaw w teatr. Umożliwia to dzieciom samodzielne podejmowanie prób grania w różnych scenkach teatralnych co rozwija w nich kreatywność i logiczne myślenie.

 

    Można powiedzieć, że teatr i w ogóle sztuka w życiu dziecka jest bardzo ważnym środkiem kształtowania jego osobowości, rozwija zdolność spostrzegania, dostarcza obrazowej, konkretnej wiedzy o świecie i człowieku, dostarcza zasad i wzorów moralnego zachowania.  Dzieci nie tylko uwielbiają oglądać przedstawienia ale i wspaniale w nich uczestniczą jako aktorzy, przedstawiając różne wyimaginowane postacie.  Z okazji Dnia babci i dziadka postanowiliśmy w każdej grupie przygotować przestawienie teatralne, gdzie dzieci wystąpiły razem ze swoimi rodzicami. Dziadkowie byli zachwyceni, a my postanowiłyśmy częściej organizować takie przedsięwzięcia. Kolejną okazją do przygotowania przedstawienia było Święto Rodziny , mali aktorzy spisali się wyśmienicie,  widać że zabawa w teatr daje im dużo radość , wykazali się dużymi umiejętnościami.
W czasie przedstawienia dziecko przejmuje rolę granej postaci opracowując ruchem, gestem, mową, mimiką, śpiewem kogoś innego.
Praca nad przygotowywaniem przedstawień utwierdza mnie w przekonaniu o pozytywnym wpływie zabawy w teatr na dziecięce umysły. Tą formę pracy  uważam za  wysoce aktywizującą. Dobór aktorów do ról odpowiadających  predyspozycjom dzieci, umożliwia im osiągnięcie satysfakcji, podnosi poczucie własnej wartości. W czasie pracy nad spektaklami podnosi się, poprzez wzmocnienie motywacji, poziom funkcjonowania w wielu sferach – pamięć słuchowa, ruchowa, słowna; koncentracja, mowa ( słownictwo, artykulacja ) percepcja słuchowa oraz koordynacja wzrokowo – ruchowa.
 


Każdy pobyt w teatrze lub obejrzenie przedstawienia w przedszkolu – jak wiadomo z doświadczenia, znajduje natychmiast odbicie w zabawach dziecięcych, które są czasami dla nas przyglądających się z boku bardzo niespodziewane i twórcze. Słuchanie improwizacji małych dzieci wzbudza czasami mój zachwyt, bo nigdy żaden dorosły nie wpadłby na takie pomysły jakie mają dzieci. Branie udziały w przedstawieniach znajduje także odzwierciedlenie w pracach plastycznych dzieci (szczególnie tych starszych), które tworzą swoje kukiełki, wycinają je, przymocowują patyczki a później znów bawią się w teatr improwizując różne teksty. Na twarzach dzieci widać wtedy radość twórczą – po prostu dobrze się bawią.
 

 
 
Nasze teatrzyki to po prostu spontaniczna zabawa dzieci. W każdej chwili zamieniamy się w aktorów i bawimy się grą w teatr.
 
Małgorzata Zyznawska Maciasz