Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Japoński teatr obrazkowy - Kamishibai w PSP w Woli Dębińskiej

2014-07-25 13:42
Japoński teatr obrazkowy  - Kamishibai w PSP w Woli Dębińskiej

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Woli Dębińskiej wzięli udział w szkoleniu organizowanym w ramach projektu „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim”. Celem szkolenia było między innymi szerzenie wśród uczniów zainteresowania książkami i czytaniem, a także doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem w pierwszym i drugim etapie edukacyjnym.
Po zakończeniu szkolenia nauczyciele postanowili wykorzystać zdobytą wiedzę i własne doświadczenia, aby wdrażać w praktyce szkolnej to wszystko, co udało się wspólnie wypracować. Z inicjatywy Pani Małgorzaty Brzuchacz  - nauczyciela bibliotekarza, podjęto współpracę z dwoma przedszkolami z terenu Gminy Dębno: Publicznym Przedszkolem  Woli Dębińskiej i Publicznym Przedszkolem w Porąbce Uszewskiej, które nie mogły przystąpić do projektu ze względu na brak wolnych miejsc. Dwie uczennice szkoły podstawowej wraz ze swoja opiekunką zaproponowały przedszkolakom nową formę czytania bajek – japoński teatr obrazkowy  - Kamishibai. Jest to technika czytania wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki lub opowiadania. Dla dzieci taka forma czytania okazała się bardzo atrakcyjna, tym bardziej, że bajki czytały im starsze dzieci, a nie sam nauczyciel. Barwne ilustracje w dużym formacie pomagały zrozumieć tekst i przyciągały wzrok przedszkolaków. W przedszkolu w Woli Dębińskiej czytano bajkę o piesku Marudku, więc Pani Małgosia Brzuchacz zadbała o to, aby dzieci miały możliwość podyskutować na temat opieki nad zwierzętami, zaś żeby wzmocnić aktywność najmłodszych na zajęcia przyniosła własnego pupila. Po zajęciach dzieci malowały ilustracje do wysłuchanych bajek, ale był również czas na zabawę,  wspólne tańce i śpiew.
Pomysł Pani Małgorzaty przyczynił się do integracji placówek oświatowych z terenu Gminy Dębno, wymiany doświadczeń i współpracy. To wspólne czytanie stało się nie tylko dobrą zabawą, ale również okazją do omówienia wielu ważnych pytań nurtujących także tych najmłodszych. Mamy nadzieję, że taka inicjatywa zaszczepi w przedszkolakach chęć do sięgania po książki i rozbudzi ciekawość świata.