Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Dobre praktyki z PSP w Niedzieliskach

2014-07-30 09:04
Dobre praktyki z PSP w Niedzieliskach

Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedzieliskach bierze udział w projekcie "Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim". Oto prezentacja dobrych praktyk i doświadczeń placówki w przełożeniu teorii ze szkoleń i warsztatów projektowych.

Obszar doskonalenia: TECHNIKI UCZENIA SIĘ I METODY MOTYWUJĄCE DO NAUKI
 
Efektem warsztatów było opracowanie katalogu metod aktywizujących i motywujących. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak zaplanować i realizować efektywną współpracę szkoły z rodzicami. Poznali metody budowania komunikacji i partnerskich relacji między szkołą a rodzicami, by móc wspólnie realizować różne przedsięwzięcia i razem wspierać uczniów w nauce i rozwoju. Nauczyciele szczególnie zainteresowali się metodą oceniania kształtującego, jak przy jej pomocy z powodzeniem nauczać każdego ucznia, pozyskując informacje, jak przebiega proces uczenia się.

Do najczęściej stosowanych  przez nauczycieli naszej szkoły sposobów motywowania należy wyraźne określenie celów lekcji, omawianego tematu, skierowanie uwagi uczniów na praktyczną wartość nauczonych wiadomości i umiejętności. Nauczyciele umożliwiają uczniowi samemu ocenić postępy i dostrzec związek między nakładem pracy a efektami. Na lekcjach motywują uczniów  za pomocą nagradzania i wspierania,  np. ustne i pisemne pochwały. Dostosowują stopień trudności zadania do danego ucznia, pomagają dostrzec związki pomiędzy wkładem pracy i wysiłkiem a powodzeniem i osiągnięciami. Chcąc wypracować u uczniów klas IV-VI większą motywację do nauki, nauczyciele wspólnie z Radą Rodziców wyszli z propozycją zorganizowania konkursu szkolnego. Uczeń, u którego odnotuje się najwyższy przyrost wiedzy (średnia ocen), otrzyma na koniec roku szkolnego atrakcyjną nagrodę. Co miesiąc nauczyciele – tutorzy obliczają średnią każdego ucznia ze wszystkich przedmiotów i porównują ją ze średnią z poprzedniego miesiąca. Uczniowie są informowani o wynikach konkursu na apelach szkolnych.

Obszar doskonalenia: WYKORZYSTANIE TIK NA ZAJĘCIACH EDUKACYJNYCH – BEZPIECZNY INTERNET
 
Zdobyte umiejętności nauczyciele wykorzystują między innymi do opracowania materiałów metodycznych i innych związanych z zadaniami dydaktyczno – wychowawczymi wynikającymi z potrzeb szkoły oraz potrzeb własnych (scenariusze lekcji, referaty, sprawozdania, ankiety, plany wynikowe, analizy raportów po sprawdzianach szóstoklasisty, dyplomy). Przygotowywują materiały dydaktyczne – sprawdziany, testy, krzyżówki, karty pracy,wykonują pomoce dydaktyczne typu: plansze, plakaty, prezentacje multimedialne.

Sporządzają zestawy wyników nauczania służące do monitorowania postępów uczniów. Systematycznie korzystają z linków do stron MENiS, często odwiedzają stronę OKE w Krakowie, skąd ściągają pliki z przykładowymi arkuszami sprawdzianu szóstoklasisty, wykorzystują również dane do przeprowadzenia analizy porównawczej w zakresie wyników sprawdzianu. Często nauczyciele wprowadzają na lekcjach kilkunastominutowy kontakt uczniów z TIK w konkretnym celu, wykorzystując komputer czy tablicę interaktywną.

 oprac. Lidia Kołodziej