Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Dzień pełen wrażeń

2015-11-24 08:31
Dzień pełen wrażeń

17 listopada 2015r. odbyła się wycieczka szkolna uczniów klas: 1t, 2t, 3t, 2a i 3b Zespołu Szkół w Szczurowej zorganizowana przez mgr Dorotę Bolek. Młodzież wraz z opiekunami: mgr Haliną Mączką, mgr Anną Kantor, mgr Damianem Latochą i mgr Dorotą Bolek spędzili cały dzień w Krakowie. Swój pobyt rozpoczęli od obejrzenia filmu „Pilecki”, fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Mimo iż kina nie mają go już w swym repertuarze, w Cinema City Bonarka w Krakowie odbył się specjalny seans dla uczniów naszej szkoły. Film przybliżył młodzieży postać niezłomnego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego, uznanego przez brytyjskiego historyka, prof. Michaela Foot'a za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej. Ten oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", uczestnik powstania warszawskiego, po drugiej wojnie światowej został uwięziony przez władze komunistyczne i poddany okrutnym torturom. 25 maja 1948 r. został rozstrzelany, a ciało potajemnie pogrzebano.Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, wykazując niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków i patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Jego postawa życiowa może stanowić wzór do naśladowania dla każdego Polaka.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodnikiem wystawy w Muzeum Narodowym. Galeria "Broń i Barwa w Polsce" jest największą w kraju, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ekspozycją prezentującą dawne militaria. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością od czasów średniowiecza do II wojny światowej oraz najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach: rząd koński po Stefanie Czarnieckim, karacena i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim, jedyny w Polsce zachowany znak hetmański należący niegdyś do Hieronima Lubomirskiego, sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego. Duże zainteresowanie wzbudziły także kolekcje: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń oraz unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku.
Następnie uczniowie powrócili do Cinema City Bonarka, aby uczestniczyć w kolejnym seansie filmowym. Tym razem była to komedia romantyczna „Listy do M.2” wreżyserii Macieja Dejczera, będąca kontynuacją filmu Mitji Okorna pt. „Listy do M.” z 2011 roku. Warto zauważyć, że „Listy do M.2” odniosły spektakularny sukces frekwencyjny i przechodzą już do historii jako najwyższy wynik otwarcia polskiego filmu od 30 lat. Plasując się na szczycie historycznego podsumowania, „Listy do M.2” zepchnęły z pierwszego miejsca rankingu krajowych produkcji „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, który status rekordzisty zajmował nieprzerwanie od 1999 roku.
Wycieczka zakończyła się późnym wieczorem w Szczurowej. Zadowoleni uczniowie już przy opuszczaniu autokaru wyrażali nadzieję, że wkrótce zostanie zorganizowany następny wyjazd. Po dniu pełnym wrażeń, o których młodzież dyskutowała jeszcze przez kilka dni, pozostaną zapewne wspaniałe wspomnienia.