Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Przyjemne z pożytecznym, czyli edukacyjna wycieczka do Krakowa

2016-11-08 08:46
Przyjemne z pożytecznym, czyli edukacyjna wycieczka do Krakowa

Przyjemne z pożytecznym, czyli edukacyjna wycieczka do Krakowa

 
27 października 2016 r. miała miejsce wycieczka uczniów klas o profilu technik obsługi turystycznej z Zespołu Szkół w Szczurowej do Krakowa. Wyjazd został zorganizowany przez mgr Dorotę Bolek we współpracy z mgr Dagmarą Madej.
Mimo iż obie nauczycielki są polonistkami, wycieczka miała na celu edukować uczniów nie tylko humanistycznie, ale także zawodoznawczo, dlatego realizowała elementy programów nauczania zarówno z języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze, jak i przedmiotów zawodowych między innymi: geografii turystycznej, informacji turystycznej oraz obsługi turystycznej.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w opactwie Benedyktynów w Tyńcu  - najstarszym w Polsce działającym klasztorze. W ten sposób młodzież poznała jedną z atrakcji turystyki religijnej.
  Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach edukacyjnych „Przez style i epoki”. Zajęcia stanowiły przegląd najważniejszych prądów artystycznych. Po krótkiej części teoretycznej, uczniowie sami rozpoznawali style, jakie dostrzec można w murach tysiącletniego opactwa, co umożliwiło nie tylko powtórzenie wiadomości z języka polskiego oraz wiedzy o kulturze, ale także stanowiło przygotowanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (w arkuszach często pojawiają się zadania typu: „W którym stylu architektonicznym wybudowano obiekt na zdjęciu?”).
Dzięki sympatycznej przewodniczce młodzież poznała także historię opactwa: powstanie za czasów Kazimierza Odnowiciela, zniszczenie za czasów potopu szwedzkiego, a także zrujnowanie klasztoru przez Rosjan podczas walk Konfederatów Barskich, którzy obsadzili Tyniec.
Warto dodać, że klasztor jest miejscem szczególnym nie tylko pod względem zabytkowym. Panuje tu niesamowita atmosfera ciszy i spokoju, oderwania od głośnej i stresującej codzienności. A ponieważ w obrębie opactwa funkcjonują hotel, restauracja, kawiarnia oraz sklep, w którym można nabyć benedyktyńskie specjały, miejsce to często odwiedzają celebryci szukający wyciszenia i odpoczynku. Zwiedzając dziedziniec mieliśmy szczęście być świadkami przyjazdu do opactwa dwóch znanych polskich aktorów - Olafa Lubaszenki i Emiliana Kamińskiego.  Klasztor jest więc na pewno jednym z tych miejsc w regionie, które przyszły technik obsługi turystycznej może zaproponować potencjalnym klientom.
Kolejnym punktem wycieczki były 20 MiędzynarodoweTargi Książki w Krakowie. W tym roku odbywają się dniach27-30 października. Targi, wpisując się w program promocji czytelnictwa, są otwarte dla szerokiej publiczności, a w trakcie ich trwania wystawcy prowadzą sprzedaż detaliczną książek tradycyjnych i elektronicznych, jak i wszelkiego rodzaju akcesoriów czytelniczych.
Młodzież miała okazję zapoznania się z nowościami wydawniczymi, zakupienia książek po promocyjnych cenach. To wydarzenie to też okazja do spotkań z autorami na stoiskach wydawniczych. Największym zainteresowaniem cieszył się o. Leon Knabit, który każdemu, kto podszedł po autograf poświęcał chwilę na rozmowę i błogosławił czyniąc znak krzyża na czole.
Wizyta na Targach Książki została zaplanowana i zorganizowana jako wydarzenie promujące czytelnictwo w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dla naszych uczniów, przyszłych techników obsługi turystycznej, Targi Książki były też ważne z innego powodu. Mogli oni na żywo zobaczyć, w jaki sposób zorganizowane jest tak duże wydarzenie kulturalne, zapoznać się z rozwiązaniami logistycznymi, metodami promocji oraz reklamy. Mieli także okazję dokonać analiz programu imprezy, różnych form informatorów, ofert i komunikatów reklamowych, w tym także tych niekonwencjonalnych, jak postać Gandalfa, reklamującego wydawnictwo o tej nazwie.
Ostatnim punktem w planie wycieczki było kino Cinema City w Galerii Bonarka. Tutaj młodzież obejrzała film pt. „Asy bez kasy”. To komedia kryminalna, która ubawiła widzów do łez. Podczas wymiany poglądów po obejrzeniu filmu, okazało się, że wszystkich najbardziej zadziwiał fakt, iż fabuła, pełna nieprawdopodobnych zwrotów akcji i zbiegów okoliczności, oparta jest na faktach.
Wyjazd nie tylko poszerzył wiedzę uczniów, ale także zapewnił świetną zabawę, toteż wszyscy zadowoleni wrócili wieczorem do Szczurowej. I choć wycieczka w rzeczywistości się zakończyła, to mnóstwo wrażeń, które pozostały w jej uczestnikach, będzie stanowić okazję do rozmów i inspirację do organizowania kolejnych ubogacających wyjazdów...