Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

W rocznicę bitwy pod Okocimiem

2016-12-07 10:49
W rocznicę bitwy pod Okocimiem

W rocznicę bitwy pod Okocimiem

Brzesko latem 1914 roku żyło swoim życiem, bez większego zainteresowania sytuacją na świecie. Jednak w krótkim czasie, po zamachu w Sarajewie (28.06. 1914) na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, którego dokonał serbski student, członek terrorystycznej organizacji Czarna Ręka - Gawriło Princip, echa wydarzeń w Bośni odbiły się szeroko w całym świecie, również w Brzesku.

Już jesienią 1914 roku Brzesko znalazło się w strefie przyfrontowej. Podjęta przez Rosjan ofensywa w kierunku Krakowa zmusiła naszych zaborców Austriaków do opuszczenia miasta. W dniu 11 listopada ewakuowano z Brzeska wszystkie urzędy. 15 listopada 1914 roku do miasta wkroczyły oddziały rosyjskie, ale ostatecznie zajęły go dopiero 24 listopada. Zacięte walki w okolicach miasta i ciągły ostrzał artyleryjski przyniosły mieszkańcom spore straty. Spłonęło kilkanaście domów, były ofiary wśród ludności cywilnej.

W dniach 20-21 listopada 1914 roku w potyczce pod Okocimiem zginęło wielu żołnierzy. W rocznicę tych wydarzeń uczniowie klasy 4TI z ZSP2 w Brzesku wraz z dr Anną Skoczek udali się pod pomnik, znajdujący się na skraju parku pałacowego Goetzów w Okocimiu, w którym pochowano 9 żołnierzy. Oddali  hołd poległym, składając wieniec i odczytując ich nazwiska: Kucy Anton, Iwanyszyl Wasyl, Weber Franz, Prochaska Fred, Fedyk Michael, Steigel Max, Zarembicki Josef, Łopatka Gregor. Odczytano też inskrypcję na pomniku:PAMIĘCI DZIEWIĘCIU WALECZNYCH POLEGŁYCH ZA OJCZYZNĘ, W BITWIE POD OKOCIMIEM W LISTOPADZIE 1914”. Ten gest stał się już tradycją szkoły i jest praktykowany od 2013 roku. (Zapoczątkowali go uczniowie ZSZ, kl zm, którzy są tegorocznymi absolwentami).

Mogiła oznaczona jest  jako cmentarz wojenny nr 277 – Okocim. Grób zbudowany jest na planie prostokąta, otoczony ogrodzeniem metalowych prętów z motywem krzyża. U wezgłowia znajduje się niewielki pomnik, jego frontowa ściana przyozdobiona jest skrzyżowanym – bagnetem i liściem palmy. Teren wokół grobu wymaga oczyszczenia i uporządkowania, wycięcia krzaków, zebrania liści i porzuconych butelek. Widać, że podjęto prace i uporządkowano teren wokół starej hali gimnastycznej, otoczenie wokół  mogiły znajdującej się za nią, jeszcze nie.

Damian Rabiasz, kl. 4TI