35 rocznica obchodów wprowadzenia stanu wojennego

2016-12-22 11:51
35 rocznica obchodów wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2016 roku przypadła w Polsce 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Społeczność uczniowska ZSP nr 2 postanowiła uczcić tę rocznicę uroczystą sesją naukową, na którą złożyły się referaty przygotowane pod kierunkiem dr Anny Skoczek przez uczniów klasy 4 technikum gastronomicznego i klasy 4 technikum informatycznego. Młodzież zaprezentowała genezę „Solidarności” (Kamil Mielec) i film Grudzień`81, odniosła się do groźby interwencji sowieckiej, powołując się na dokumenty, w tym na notatkę generała Wiktora Anoszkina z rozmowy Wiktora Kulikowa z gen. Wojciechem Jaruzelskim z dnia 9 grudnia 1981 roku (Kinga Rams), przedstawiła reakcję Europy i społeczeństwa polskiego na ogłoszenie stanu wojennego (Ewelina Szlachta) oraz omówiła dwa nurty w poezji stanu wojennego (Patrycja Legutko). Dla przypomnienia tamtego czasu posłużyły utwory Jacka Kaczmarskiego. Część historyczno-literacką sprawnie prowadził uczeń kl. 4TGs Piotr Kochański. Na drugą część spotkania złożyły się „Relacje moich bliskich” na temat 13 grudnia 1981 roku, odczytał je Mateusz Rachwał oraz wspomnienia uczestników strajków i osób internowanych, w tym zaproszonych gości: byłego wojewody tarnowskiego Jerzego Orła oraz Władysława Żabińskiego, posła na sejm RP X, I i II kadencji. Moderatorem dyskusji był dyrektor ZSP nr 2 mgr Jerzy Soska. Podsumowania dokonał starosta powiatu brzeskiego mgr Andrzej Potępa. W spotkaniu uczestniczyli: wicestarosta powiatu brzeskiego mgr Ryszard Ożóg, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku mgr Janina Motak, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji mgr Krystian Sroka, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku mgr Alicja Koźmińska i młodzież ZSP nr 2, która w skupieniu wysłuchała referatów i relacji świadków, mając świadomość iż uczestniczy w czymś ważnym. Data 13 grudnia 1981  z pewnością pozostanie w jej pamięci.