Projekt „Szkoła Dialogu” w LO im. M. Kopernika w Brzesku.

2017-01-30 14:45
Projekt  „Szkoła Dialogu” w LO im. M. Kopernika w Brzesku.

Projekt  „Szkoła Dialogu” w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Brzesku.

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez warszawską Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce, a także pokazanie ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Projekt ten uzyskał patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rekomendację Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zainteresowani projektem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z klas: 1A – Wiktoria Bąk, Gabriela Gibała, Karolina Gurgul, Gabriela Idzik, Agnieszka Kłusek, Kamila Kołodziej, Bernadeta Marchut, Weronika Repetowska; 1G – Magdalena Borowiec, Dawid Czaja, Mikołaj Kądziołka, Athena Myers, Franciszek Podłęcki, Natalia Rojek, Jakub Zięba; 2C –Weronika Radecka, Bartosz Faron, Kinga Grzesik, Agata Holik, Anna Pabian, Weronika Płaneta, Patrycja Skalska, Marta Strzesak, Anita Tekiela, Oliwia Zawadzka -   poznawali historię naszych „starszych braci w wierze” przy wsparciu trenerów Forum Dialogu: Pani Małgorzaty Kruszewskiej i Pani Soni Ruszkowskiej . W ramach cyklu zajęć warsztatowych, trwających od września do grudnia, młodzież miała okazję nie tylko zgłębić wiedzę, ale także przygotować   projekt wycieczki upamiętniającej życie społeczności żydowskiej w przedwojennym Brzesku. Wsparciem w poszerzaniu wiedzy dotyczącej życia codziennego brzeskich Żydów był Pan Jerzy Wyczesany – ekspert od lokalnej historii.

Systematyczna praca i zaangażowanie młodzieży zaowocowały przygotowaniem  wycieczki – „Briegel wspomnienie naszego miasta”, która odbyła się 2 grudnia 2016r. Licealiści w obecności Pani Marii Góry - dyrektor ZSP nr 1, Pana Grzegorza Wawryki – burmistrza miasta oraz przedstawicieli władz lokalnych a także pracowników placówek kulturalnych, przedstawicieli  mediów oraz mieszkańców Brzeska zaprezentowali zdobytą w ostatnich miesiącach wiedzę. Młodzież nie tylko opowiedziała o miejscach, gdzie znajdowały się: synagoga, mykwa, dziewczęcy heder, targ, cmentarz żydowski, ale także odegrała tematyczne scenki. Spacer, który zakończył się na cmentarzu żydowskim przy recytacji tekstu: „nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek” był swoistym apelem i wołaniem o pamięć dla naszych współbraci, którzy przed wojną stanowili ponad połowę brzeskiej społeczności.

Dzięki uczniom z klasy 2G: Rafała Kargola, Weroniki Motak, Jakuba Pabijana, Kacpra Puta i Dominiki Sowy dokonano nagrania i montażu filmowego całego przedsięwzięcia - https://www.youtube.com/watch?v=VLKLAVr_vts

Uczniowie realizujący pracowali pod opieką Bernadety Styczeń i Agaty Marek.