Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Tydzień Matematyki i Informatyki w ZSP Nr 1 w Brzesku

2017-03-31 09:59
Tydzień Matematyki i Informatyki w ZSP Nr 1 w Brzesku

TYDZIEŃ MATEMATYKI i INFORMATYKI w ZSP NR 1 W BRZESKU
13.03 – 17.03.2017

 
W ramach miesiąca nauk matematyczno-przyrodniczych w dniach od 13 – 17 marca w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ MATEMATYKIi INFORMATYKI. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie wśród młodzieży przedmiotów ścisłych i pokazanie jej z nieco innej strony.  W tych dniach młodzież naszej szkoły miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w licznych konkursach ( indywidualnych i drużynowych) oraz wziąć udział w warsztatach i sesjach naukowych.
Od poniedziałku wszystkich uczniów i pracowników witały kolorowe plakaty wykonane na tę okazję przez uczniów klasy 3RT. Nie sposób było przejść obojętnie obok rozwieszonych na korytarzach różnych sentencji i bardziej lub mniej znanych złotych myśli. Wśród nich widniały „Matematyka jest melodią myśli”, „Bez matematyki, jesteśmy ślepi”, „Matematyka jest miarą wszystkiego", „Mogłoby się wydawać, że matematyka i poezja znajdują się na przeciwnych biegunach. A jednak są to najbliższe krewne, bo obie są wytworami wyobraźni” i wiele, wiele innych.
 
Obchody tego Święta rozpoczęliśmy już w poniedziałek przeprowadzając eliminacje TURNIEJU SZACHOWWGO, w których wzięło udział 14 uczniów oraz eliminacje do KONKURSU DRUŻYNOWEGO w których wzięło udział 12 drużyn reprezentujących poszczególne klasy liceum i technikum. Czteroosobowe drużyny zmagały się z różnorodnymi zadaniami: tangramem, zadaniami z „zapałkami” oraz krótkimi zadaniami matematycznymi. Mimo, iż konkurencje rozgrywały się po lekcjach, zainteresowanie było duże
i budziło wiele emocji. Również w poniedziałek 36 uczniów zmierzyło się z różnymi łamigłówkami matematycznymi i logicznymi, biorąc udział w konkursie MATMA MNIE KRĘCI.
 
We wtorek kilku uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie dotyczącym  znajomości rozwinięcia dziesiętnego LICZBY Pi. W tym dniu, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Liczby Pi, zwanej Ludolfiną. Zadaniem uczniów było odtworzenie z pamięci jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Zwycięzca tej konkurencji, uczeń klasy 3B, zapamiętał aż 231 cyfr tej liczby.
 
  Również we wtorek grupa 32 uczniów wzięła udział w konkursie o TYTUŁ NAJLEPSZEGO MATEMATYKA ZSP nr 1. Konkurs ten odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: I- dla uczniów klas pierwszych LO i Technikum, II- dla uczniów klas drugich LO i Technikum III – dla uczniów klas trzecich LO oraz trzecich i czwartych Technikum.
 
W środę miłośnicy ROZGRYWEK SZACHOWYCH zmierzyli się w finale konkursu do których doszli,
po wielkich zmaganiach, trzej najlepsi uczniowie.
Kulminacyjnym elementem tego dnia był finał KONKURSU DRUŻYNOWEGO.  Pięć drużyn, które
w poniedziałkowych zmaganiach wywalczyły sobie udział w finale, przystąpiły do kolejnych konkurencji, przygotowanych na tę okazję. I tak, pierwszą konkurencją, z jaką zmierzyli się uczestnicy było „Układanie na zawołanie, czyli Tangram”- układanka matematyczna  znana dobrze miłośnikom gier logicznych. Zadanie polegało na ułożeniu w czasie nie przekraczającym 6 min. dwóch figur przedstawionych na rysunku, z dostępnych części tangramu. Kolejna konkurencja: „ Kto pierwszy ten lepszy” polegała na rozwiązaniu zadań matematycznych, wyświetlanych na ekranie i jak najszybszym podaniu prawidłowego rozwiązania zadania. Drużyna, która pierwsza podała prawidłową odpowiedź danego zadania otrzymywała 2pkt; za podanie błędnej odpowiedzi otrzymywała 1pkt ujemny.
Po wytężonym wysiłku intelektualnym i sporej dawce zadań matematycznych przyszedł czas na kolejną konkurencję: Rebusy. Tym razem uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć, w ciągu 5 minut jak najwięcej rebusów przedstawiających pojęcie lub zagadnienie matematyczne i zapisać je na kartce.
Na koniec drużyny zmierzyły się Kalamburami. Przedstawiciel każdej drużyny, swoją mimiką, gestami
i ruchami miał zobrazować i przedstawić swojej grupie pojęcia matematyczne. Miał na to 3minuty. Za każde poprawnie odgadnięte hasło drużyna otrzymywała 1pkt. W tej konkurencji przedstawiciele drużyn wykazali się dużą wyobraźnią i uczestnikom oraz odbiorcom dostarczyli sporo emocji.
 
W czwartek odbył się również Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Wzięło w nim udział
12uczniów naszej szkoły. Ponadto przeprowadzono  III Mistrzostwa ZSP w SUDOKU do których przystąpili wielbiciele tego typu łamigłówek. 15uczniów dzielnie walczyło o miano mistrza. W ciągu 45 minut można było rozwiązywać Sudoku o różnym stopniu trudności, za 2,3 4 i 6 punktów. Celem tego konkursu było przede wszystkim rozwijanie u uczniów logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania orazumiejętność dokonywania w tym samym czasie analizy i syntezy danego zadania.
 
Z okazji Święta Matematyki młodzież pięciu klas licealnych miała możliwość obejrzenia filmu biograficznego „ Piękny Umysł” opowiadającego o walce z samym sobą, walce, jaką podjął genialny matematyk amerykański John Nashcierpiący na schizofrenię.„Zawsze wierzyłem w liczby, w przewidywalność, w logikę, ale mając prawie całe życie za sobą, pytam, czym tak naprawdę jest logika?...
I dokonałem najważniejszego odkrycia w mojej karierze, najważniejszego odkrycia w moim życiu, że tylko niezbadane ścieżki miłości pozwalają znaleźć nielogiczne rozwiązania”- mówił John Nash.
 
Tydzień Matematyki zakończyliśmy wykładem prowadzonym przez uczennicę klasy 3E. Na temat OBRAZÓW ANAMORFICZNYCH mogli usłyszeć uczniowie pięciu klas: 1B, 2B, 2E, 3E oraz 4LT.
 
 
Dziękujemy młodzieży za ogromne zainteresowanie konkursami i zapraszamy do udziału za rok.
Tydzień Matematyki i Informatyki zorganizowali nauczyciele matematyki i informatyki, za co im serdecznie dziękujemy.