Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Kultura dyskutowania – otwarta debata oksfordzka w ZSP nr 1 w Brzesku

2017-06-07 15:07
Kultura dyskutowania – otwarta debata oksfordzka w ZSP nr 1 w Brzesku

Kultura dyskutowania – otwarta debata oksfordzka w ZSP nr 1 w Brzesku

 
Otwartą debatę poprzedziły dwudniowe warsztaty dzięki, którym uczestnicy poznali zasady prowadzenia sformalizowanej dyskusji ćwiczącej umiejętność wystąpień publicznych. Młodzież nauczyła się, że można rozmawiać o trudnych problemach pojedynkując się na merytoryczne argumenty z zachowaniem szacunku dla przeciwnika; niedopuszczalne jest obrażanie bądź wyśmiewanie oponentów, a także przerywanie im wypowiedzi. Debata wymaga elokwencji i pięknej polszczyzny. Obowiązują zasady galanterii, mówcy zawsze zwracają się do siebie per Pan, Pani; ważny jest także odpowiedni strój.
Nad przestrzeganiem reguł debaty i jej sprawnym przebiegiem czuwała Marszałekp. Magdalena Wajda ze Stowarzyszenia „Nowe Przestrzenie” oraz Sekretarzp. Ewa Janiec z Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, która pilnowała limitu czasowego wypowiedzi każdego z mówców.
         Do Loży Mędrców zostały zaproszone: p. dyr. Maria Góra, p. Joanna Barnaś oraz p. Małgorzata Smoleń, których zadaniem była ocena debaty.
Teza spotkania brzmiała: Technologia zabija myślenie. Do konkretnych grup zostali wylosowani następujący uczestnicy:                                                                    
- Do grupy propozycji (broniącej tezy) Patryk Baczewski z kl. 1RT, Emilia Legutko z kl. 2RT, Mikołaj Kądziołka, Franciszek Podłęcki oraz Dariusz Piotr Sapeta z kl. 1G, Sylwia Mardosz z kl. 3RT
               
- Do grupy opozycji (obalającej tezę) Filip Halik, Dominik Cierniak oraz Jakub Wieczorkowski z kl. 2RT, Anita Tekiela z kl. 2C, Grzegorz Śledź i Szymon Miecznikowski z kl. 2LT

Nasza pierwsza otwarta szkolna debata prowadzona była przy publiczności z klas: 1 G Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika oraz 2 R z Technikum im.J. Piłsudskiego.

Debata rozpoczęła się kilkuminutowym wystąpieniem każdej ze stron. Następnie poszczególni mówcy dyskutowali, rozważając bądź „zbijając” argumenty prezentowane przez kolejnych uczestników. W każdym zespole konkretni mówcy byli odpowiedzialni za prezentację stanowiska, za jego uzasadnienie, za kontrargumentację i za podsumowanie wystąpienia. Każda z drużyn miała też wsparcie w postaci dwóch pomocników, którzy niezwykle aktywnie ripostowali wystąpienia przeciwników. Argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników założonej tezy były merytoryczne. Obie grupy prezentowały nie tylko adekwatne argumenty, ale też pewność siebie i błyskotliwość. Poziom był naprawdę wyrównany o czym świadczy decyzja sędziów. Loża Mędrców po wnikliwej analizie poszczególnych wystąpień zadecydowała, że jednym punktem turniej zwyciężyła drużyna propozycji.

Wszystkim, którzy wzięli udział w debacie gratulujemy ciekawych i inspirujących do przemyśleń wystąpień. Należy również docenić świetną pracę zespołową. Publiczność miała okazję zobaczyć jak istotne jest uważne słuchanie!

Mottem naszego spotkania był cytat z Franka C. Clarka: "Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy".

Przygotowanie młodzieży do debaty koordynowały: p. Magdalena Bernady   ip. Agata Marek