Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Realizacja projektu „Czerwonokrzyska edukacja obywatelska młodzieży” 2017

2017-11-17 13:19
Realizacja projektu „Czerwonokrzyska edukacja obywatelska młodzieży” 2017

 


Realizacja projektu „Czerwonokrzyska edukacja obywatelska młodzieży”2017

 
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie wzięli aktywny udział w projekcie pod nazwą „Czerwonokrzyska edukacja obywatelska młodzieży”. Zadanie publiczne zrealizowane zostało ze środków przyznanych przez Burmistrza Czchowa oraz Stowarzyszenie Dobroczynne Iskierka Nadziei w Czchowie. Celem projektu była szeroka promocja honorowego krwiodawstwa oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej młodych pokoleń w kształtowaniu idei krwiodawstwa, dawstwa szpiku i transplantologii. Uczniowie mogli również, poprzez udział w wykładach, poznać historię i działalność Ruchu Czerwonego Krzyża – najstarszej organizacji humanitarnej działającej na świecie. Aktualni i przyszli krwiodawcy dowiedzieli się o zasadach zdrowego odżywiania bogatego w składniki krwiotwórcze.

4 października 2017 roku w szkole odbyła się akcja krwiodawstwa połączona z rejestracją potencjalnych dawców szpiku. Za oddanie krwi młodzież uhonorowana została dyplomem uznania i symboliczną kropelką krwi. W realizacji działań projektowych zaangażowani byli wolontariusze, którzy m.in. przygotowali smaczny i energetyczny poczęstunek dla krwiodawców.
Projekt „ Czerwonokrzyska edukacja obywatelska młodzieży”  zakładał szeroką prezentację działalności Ruchu Czerwonego Krzyża opartą na kształtowaniu wśród młodych ludzi postaw humanitarnych, etycznych, bezinteresowności w niesieniu pomocy oraz odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych.  

Celem zdiagnozowania poziomu świadomości młodzieży na temat zdrowego odżywiania przeprowadzone było badanie ankietowe.  Badanie miało na celu określić subiektywny stan zdrowia badanych, sposoby odżywiania, styl życia i świadomość konieczności dbałości o zdrowie. Badaniem objęci zostali pełnoletni uczniowie szkoły. Na podstawie wyników ankiety młodzież Szkolnego Koła PCK przygotowała prezentację multimedialną o zdrowym odżywianiu krwiodawcy.
W ramach wzbudzania świadomości młodzieży o Ruchu Czerwonego Krzyża przeprowadzone zostały prelekcje na temat genezy powstania tej organizacji humanitarnej, zasad i zadań w czasie pokoju i wojny. Postać Henrego Dunanta - prekursora Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, pierwszego zasłużonego Noblisty i filantropa na długo zapadła w pamięci uczniów. W ramach realizacji projektu odbył się konkurs wiedzy na temat MPH wśród uczniów klas pierwszych.

Prelekcje na temat krwiodawstwa, transplantologii i dawstwa szpiku przeprowadził dr. Antoni Sydor, specjalista nefrolog, koordynator ds. transplantologii przy Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie.

Podsumowaniem zadania publicznego był ogłoszony w szkole konkurs literacko – plastyczny promujący honorowe krwiodawstwo, zgodę na transplantację narządów i dawstwo szpiku. Literacką pracą konkursową mógł być wiersz, esej, rozprawka, opowiadanie lub reportaż z akcji krwiodawstwa. Uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniem związanym z oddawaniem krwi, a także opiniami i spostrzeżeniami.

Ewaluacja działań projektowych wykazała zwiększoną motywację młodych ludzi do oddawania krwi w przekonaniu, że oddając krew czy wypisując zgodę na pobór organów wykazują postawę szlachetności i dobroczynności. 
Izabela Ancukiewicz
Koordynator projektu

Prace konkursowe