Projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

2017-11-24 08:37
Projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”

W październiku br. w powiecie brzeskim rozpoczęła się realizacja długo oczekiwanego projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” w komponencie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w obszarach zawodowych. Celem projektu jest:
- wzrost umiejętności nauczycieli przedmiotów zawodowych z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w dydaktyce;
- zapewnienie uczniom techników możliwości poszerzania wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych oraz kształtowanie kompetencji kluczowych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych;
- wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi a uczelniami poprzez realizację zajęć edukacyjnych dla uczniów oraz zwiększenie świadomości dotyczącej specyfikistudiowania.

Zajęcia edukacyjne w ramach komponentu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej przeprowadzone będą w 7 obszarach zawodowych: budownictwo, język angielski zawodowy, żywność, turystyka, środowisko, mechaniczno - mechatroniczny oraz elektryczno-elektroniczny. Każdy z przedstawionych obszarów będzie koordynowany merytorycznie przez uczelnie, które zostały wyłonione w drodze otwartego naboru zgodnie z posiadanym potencjałem i zapleczem technicznym:
- Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (język angielski zawodowy, mechaniczno-mechatroniczny),
- Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie (żywność, środowisko),
- Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki w Krakowie (budownictwo),
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie (mechaniczno-mechatroniczny),
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (elektryczno-elektroniczny),
- Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej (turystyka).

We wszystkich obszarach zajęcia prowadzone będą w trybie on-line, w wymiarze 30 godzin w każdym roku szkolnym przez wykwalifikowanych nauczycieli akademickich. Dodatkowo planuje się organizację naukowych warsztatów letnich w wymiarze 25 godzin oraz 10 godzin warsztatów weekendowych.

Poza młodzieżą, oferta skierowana będzie także do  nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy otrzymają możliwość udziału w specjalistycznych szkoleniach podnoszących kompetencje z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w dydaktyce. Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń koordynowane jest przez pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przy wsparciu Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Z powiatu brzeskiego szkołami biorącymi udział w I edycji zajęć on – line są: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, gdzie odbywają się zajęcia z obszaru: j. angielski zawodowy dla 17 uczniów oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, gdzie prowadzone są zajęcia z obszarów: mechaniczno-mechatronicznego dla 15 uczniów oraz elektryczno-elektronicznego dla 15 uczniów.

Do tej pory uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku uczestniczyli w zajęciach o tematyce: formy przedsiębiorstw, twoje przyszłe miejsce pracy, regulamin miejsca pracy. Ponadto zorganizowano pierwsze zajęcia wyjazdowe na Uniwersytecie Pedagogicznym, których tematyka dotyczyła nowych technologii w nauczaniu języków obcych.  Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku z obszaru mechaniczno-mechatronicznego brali udział w zajęciach on-line prowadzonych przez pracowników naukowych Akademii Górnoczo -Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie, których tematyką było: programowanie i eksploatacja obrabiarek CNC oraz wirtualne prototypowanie metodami CAD/CAM. W obszarze elektryczno-elektronicznym zajęcia on-line prowadzą pracownicy naukowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Dotychczas tematyka zajęć obejmowała: odnawialne źródła energii oraz elektryczne napędy samochodowe.

Wartość projektu dla Powiatu Brzeskiego wynosi ponad 101 tys. zł. z czego dotacja z UE to niemal 90 tys. zł.