75 lat doświadczenia i historii Technikum im. J. Piłsudskiego

2020-11-10 13:38
75 lat doświadczenia i historii Technikum im. J. Piłsudskiego

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
 /Józef Piłsudski/

11 listopada 2020 roku Technikum im. Józefa Piłsudskiego w Brzesku  obchodzi 75 lecie swojego istnienia. Społeczność szkolna  składa serdeczne  podziękowania tym, którzy tworzyli historię  Szkoły, sercem, talentem i pracą przyczynili się do jej rozwoju. Szkoła jest dumna z absolwentów, wśród których jest wielu aktywnych uczestników życia społeczno – gospodarczego nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. To oni są największym prezentem, jaki otrzymuje dzisiaj nasza jubilatka.

Sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli na huczne obchody zacnego jubileuszu, jest jednak okazją do przypomnienia 75 letniej historii brzeskiej placówki.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzesku jako placówka oświatowo-wychowawcza rozpoczął swoją działalność w 1945r. Utworzono go jako Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie, które w 1946r. przekształcono w Liceum Administracyjno-Handlowe. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 21.06.1949r. placówka uzyskała uprawnienia szkoły państwowej jako Powiatowe Koedukacyjne Gimnazjum Handlowe i Powiatowe Liceum Administracyjno-Handlowe.

W 1980r. nadano szkole imię Stanisława Staszica. W skład Zespołu Szkół Ekonomicznych wchodziły wówczas: Liceum Ekonomiczne, Technikum Handlowe, Liceum Zawodowe, Technikum Zawodowe,  Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Od początku powstania Szkoła mieściła się w zabytkowym budynku pałacowym, który został wybudowany przez barona Jana II Goetza, właściciela Browaru Okocim. W roku szkolnym 2002/2003 decyzją Starostwa Powiatowego w Brzesku do nowego budynku przy ulicy Okulickiego 2 przeniesiono dwie szkoły, w tym również ZSE im. Stanisława Staszica i z nich utworzono Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku. Od tej pory ZSE im. S. Staszica funkcjonowała jako  Technikum, a od 16 października 2012r. dzięki staraniom ówczesnego  dyrektora szkoły oraz Rady Rodziców  Technikum nadano imię  Józefa Piłsudskiego.

Decyzją Rady Powiatu Brzeskiego od 1.09.2020 Technikum im. Józefa Piłsudskiego funkcjonuje jako samodzielna placówka oświatowa.

Obecnie w szkole, w 25 oddziałach klasowych uczy się 648 uczniów. Technikum prowadzi kształcenie w zawodach: technik logistyk, technik reklamy, technik fotografii i multimediów, technik informatyk oraz technik ekonomista. Młodzież w ramach  kształcenia ogólnego poza językiem angielskim może uczyć się dodatkowo  j. niemieckiego, j. rosyjskiego i j. francuskiego.

Bardzo dobrze wyposażona placówka funkcjonuje w nowoczesnym budynku przy ul. Gen. Leopolda Okulickiego 2.  Szkoła posiada m.in.  pracownię reklamy, grafiki komputerowej, ciemnię i studio fotograficzne, pracownię logistyki, pracownię montażu komputerów. Nauczyciele podczas pracy wykorzystują nowoczesne oprogramowanie m.in. Adobe Creative Cloud  oraz CorelDRAW, oraz wyposażenie i pomoce dydaktyczne tj. monitory interaktywne, tablice interaktywne, projektory, drukarki 3D, ploter, kamery i aparaty cyfrowe,  urządzenia do sublimacji i inne.

Uczniowie Technikum im. J. Piłsudskiego od  wielu lat swoją pozycję na rynku pracy wzmacniają dzięki możliwości korzystania z bezpłatnej oferty kursów i szkoleń zawodowych,  finansowanych cyklicznie z funduszy Unii Europejskiej. Szkoła współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, organizując m.in. miesięczne praktyki zawodowe, wizyty zawodoznawcze, wakacyjne płatne staże zawodowe.

Partnerami Technikum im. J. Piłsudskiego są m.in. ZASADA TRANS SPEDITION, ELEKTRO-SZYLD WYRÓB I MONTAŻ REKLAM, PAGEN sp. z o.o., SP ZOZ Brzesko, PBHT „EDMUND LEŚ”,  KARPIEL sp. z o. o., COMTEL GROUP Sp. Z O. O. Sp. K., Firma CAN PACK S. A., POWIAT,  GMINY POWIATU BRZESKIEGO .

Dyrektor Technikum im. J. Piłsudskiego dziękuje Właścicielom i Pracownikom FIRM, licząc na dalszą owocną współpracę.  Wszystkich uczniów i absolwentów, obecnych i byłych pracowników Technikum oraz  przyjaciół szkoły zaprasza do odwiedzenia strony internetowej www.technikum-brzesko.edu.pl, szczególnie zakładki poświęconej 75 - leciu szkoły.

Bieżące informacje o funkcjonowaniu placówki  można znaleźć również pod adresem https://www.facebook.com/technikumbrzesko

Dorota Jedlińska

Dyrektor Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku